Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 9 listopada 2010 r., sygn. I SA/Gl 489/10

Użyte w art. 239b par. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.) określenie: "wobec strony toczy się postępowanie egzekucyjne", oznacza sytuację, w której wobec strony zostało formalnie wszczęte postępowanie egzekucyjne i nie zostalo ono formalnie zakończone. Okoliczność, że w toku prowadzonego postępowania egzekucyjnego nastąpiło jego zawieszenie, nie powoduje wykluczenia warunku wymienionego w powolanym przepisie.

Organ podatkowy, uzasadniając prawdopodobieństwo niewykonania zobowiazania podatkowego, wynikającego z decyzji wymiarowej (art. 239b par. 2 Ord. pod.), może brać pod uwagę takie okoliczności, jak stosunek podatnika do wykonania nałożonego decyzją nieostateczną obowiązku oraz faktyczną możliwość wykonania tego obowiązku w drodze egzekucji administracyjnej

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Ewa Madej, Sędziowie WSA Wojciech Organiściak, Krzysztof Winiarski (spr.), Protokolant Paulina Kowalczyk, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 listopada 2010 r. sprawy ze skargi R. i P. S. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę

Uzasadnienie

1. Postanowieniem z dnia [...] r. nr [...] Naczelnik Urzędu Skarbowego w T. nadał rygor natychmiastowej wykonalności decyzji nieostatecznej tego organu z dnia [...] r. nr [...], określającej R. i P. S. zobowiązanie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2003 r. w wysokości [...] zł.

W uzasadnieniu swego postanowienia organ pierwszej instancji przytoczył treść art. 239b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa i na podstawie analizy tego unormowania stwierdził, że w przedmiotowej sprawie wystąpiły przesłanki z art. 239b § 1 pkt 1 i 4, przemawiające za nadaniem decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności. Podkreślono, że R. S. posiada zaległości w podatku od towarów i usług za miesiące [...],[...] i [...] 2003 r. w wysokości [...] zł. oraz z uwagi na treść art. 70 § 1 Ordynacji podatkowej. Zaakcentowano, że zobowiązanie podatkowe, któremu nadano rygor natychmiastowej wykonalności może ulec przedawnieniu z dniem [...] 2009 r., a zatem na dzień wydania postanowienia ([...] 2009) do dnia upływu przedawnienia pozostawało mniej niż 3 miesiące.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00