Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 3 listopada 2010 r., sygn. III SA/Gl 1120/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Henryk Wach, Sędziowie Sędzia WSA Iwona Wiesner, Sędzia WSA Marzanna Sałuda (spr.), Protokolant sekretarz sądowy Anna Tymowska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 listopada 2010 r. przy udziale Prokuratora [...] M. S. sprawy ze skargi "A" S. A. w K. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie koncesji na wydobywanie kopalin (odmowa stwierdzenia nieważności postanowienia) oddala skargę

Uzasadnienie

Prezydent Miasta K. - w związku z pismem Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z [...] r. w sprawie uzgodnienia "A" S. A. z siedzibą w K. koncesji na wydobywanie węgla kamiennego ze złoża węgla kamiennego "[...]" -postanowieniem z dnia [...]r. orzekł o nieuzgodnieniu wnioskodawcy przedmiotowej koncesji. W uzasadnieniu podał, że utworzenie nowego obszaru górniczego i udzielenie koncesji na wydobywanie węgla kamiennego jest niezgodne z ustaleniami miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego miasta K., który został przyjęty Uchwałą Rady Miejskiej z dnia 1lipca 1991r. nr XXIV/120/91. Plan ten przewiduje m.in., że rozwój przemysłu będzie następował wyłącznie na obszarach obecnie zagospodarowanych przemysłowo oraz zakłada przeciwdziałanie niszczącej podziemnej eksploatacji węgla.

"A" S.A. wniósł zażalenie na powyższe postanowienie.

Po rozpoznaniu zażalenia SKO w K. postanowieniem z [...] r. nr [...] utrzymało w mocy postanowienie organu pierwszej instancji o odmowie uzgodnienia koncesji "A" S.A. stwierdzając, że jest ono zgodne z miejscowym planem ogólnym zagospodarowania przestrzennego miasta K..

W uzasadnieniu organ wskazał, na treść art. 15 ust. 1 ustawy Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. Nr 27 z 1994 r., poz. 96 ze zm., dalej Prawo górnicze), który wymienia rodzaje działalności objęte obowiązkiem uzyskania koncesji, oraz na art. 16. Zgodnie zaś z art. 16 udzielenie koncesji na wyszczególnioną wyżej w art. 15 ust. 1 pkt 2-4 działalność wymaga uzgodnienia z właściwym organem samorządu terytorialnego. Uzgodnienie następuje w formie postanowienia wydanego na podstawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Postanowienie to nie ma charakteru uznaniowego. Podstawą uzgodnienia koncesji przez prezydenta miasta jest jej zgodność z miejscowym planem ogólnym zagospodarowania przestrzennego. Tym samym treść planu przesadza kwestię uzgodnienia koncesji. Plan taki Rada Miejska K. ustaliła Uchwałą Nr XXIV/120/91 z lipca 1991r., która została opublikowana w Dzienniku Urzędowym Wojewody nr 8/91 z 10 lipca 1991r. Plan ten został znowelizowany Uchwałą Nr VIII/59/94 z 29 listopada 1994 r., opublikowaną we wskazanym wyżej Dzienniku nr 15/94 z 15 grudnia 1994 r. Zarówno Plan jak i jego nowelizacja, 14 dni po publikacji uchwały stały się prawem miejscowym. Kolegium podkreśliło, że bezspornym pozostaje, iż skarżąca dysponowała skróconą wersja Planu. Zgodnie zaś z jego oryginałem, a w szczególności zapisem w Zeszycie nr 1 - Ustalenia ogólne dla miasta, stanowiącego część składową "Tekstu planu" zawarto pkt 6.3 Polityka związana z restrukturalizacją przemysłu. Ma wyrażać się ona m.in. w Blokowaniu eksploatacji węgla kamiennego, blokowaniu tworzenia nowych obszarów górniczych i prób eksploatacji górniczej na nowych terenach, bezwzględne przestrzeganie technologii eksploatacji węgla dostosowanej do wymogów ochrony powierzchni. Natomiast z nowelizacji Planu z listopada 1994 r. wynika, że stanowiła ona zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta K. w zakresie wynikającym z potrzeby uzupełnienia ustaleń planu o warunki i sposoby realizacji planu tam gdzie zmienia dotychczasowy sposób użytkowania i zainwestowania terenów - załącznik nr 2. W pkt 7.11 Ochrona powierzchni przed skutkami eksploatacji górniczej widnieje zapis, że plan ustala ochronę powierzchni terenu przed skutkami eksploatacji górniczej w sposób nie naruszający istniejącego lub projektowanego użytkowania i funkcjonowania: zainwestowania kubaturowego, infrastruktury technicznej(naziemnej i podziemnej), komunikacji, a także terenów nie zainwestowanych - lasów, łąk, użytków rolnych - z zachowaniem środowiska przyrodniczego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00