Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 3 listopada 2010 r., sygn. II SA/Gd 332/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Janina Guść (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Tamara Dziełakowska Sędzia WSA Jolanta Górska Protokolant Starszy sekretarz sądowy Agnieszka Kowalczyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 listopada 2010 r. sprawy ze skargi J. F. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw [...] z dnia 9 marca 2010 r., nr [...] w przedmiocie przyznania uprawnień kombatanckich oddala skargę
Uzasadnienie
II SA/Gd 332/10
Uzasadnienie
Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych decyzją z dnia 11 lutego 2010 r. Nr [...], wydaną na podstawie art. 1 - 4 oraz art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dz. U. 2002 r., Nr 42, poz. 371 ze zm.), odmówił przyznania J.F. uprawnień kombatanckich.
W uzasadnieniu organ wskazał, iż J. F. wystąpiła z wnioskiem o przyznanie uprawnień kombatanckich na podstawie ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego, powołując się na wysiedlenie z rodzinnej miejscowości oraz pracę przymusową w gospodarstwie niemieckiego osadnika na terenie Generalnej Guberni. Organ stwierdził, iż ustawa z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego enumeratywnie określa tytuły, które stanowią podstawę przyznania uprawnień kombatanckich. Praca przymusowa nie została przewidziana jako tytuł uprawniający do nabycia uprawnień kombatanckich. Organ wskazał, iż zagadnienia prac przymusowych reguluje ustawa z dnia 31 maja 1996 r. o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom deportowanym do pracy przymusowej (Dz. U. Nr 87, poz. 395 ze zm.) i skarżącej przyznano świadczenie na jej podstawie.