Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 3 listopada 2010 r., sygn. II SA/Gd 623/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Jan Jędrkowiak Sędziowie: Sędzia WSA Tamara Dziełakowska (spr.) Sędzia WSA Jolanta Górska Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Agnieszka Szczepkowska po rozpoznaniu w dniu 3 listopada 2010 r. na rozprawie sprawy ze skargi H. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 21 czerwca 2010 r., nr [...] w przedmiocie umorzenia nienależnie pobranego zasiłku pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzje Prezydenta Miasta z dnia 16 października 2009 r., nr [...] i z dnia 18 sierpnia 2009 r., nr

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi H. W. jest decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego z 21 czerwca 2010 r. utrzymująca w mocy decyzję organu I instancji o odmowie umorzenia skarżącemu kwoty 6.498 zł z odsetkami z tytułu nienależnie pobranego zasiłku pielęgnacyjnego.

Zaskarżona decyzja została podjęta w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:

Wobec uzyskania przez skarżącego H. W. orzeczenia właściwego organu o znacznym stopniu niepełnosprawności Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, działając z upoważnienia Prezydenta Miasta i na wniosek skarżącego, decyzją z 10 października 2005 r. przyznał skarżącemu świadczenie z pomocy społecznej w postaci zasiłku pielęgnacyjnego w kwocie 144 zł bezterminowo począwszy od 1 września 2005 r. W wydanej decyzji organ zawarł pouczenie, iż "w przypadku wystąpienia zmian mających wpływ na prawo do świadczeń rodzinnych, stosownie do art. 25 ust. 1 ustawy, osoba uprawniona do ww świadczeń, jest obowiązana do niezwłocznego powiadomienia o tym Ośrodka wypłacającego świadczenia rodzinne". Z dokumentów załączonych do wniosku o przyznanie świadczenia wynikało, że skarżący utrzymuje się z emerytury wypłacanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz że w 2005 roku w grudniu ukończy 75 rok życia, co umożliwi mu otrzymywanie dodatku pielęgnacyjnego, o którym mowa w przepisach ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ( Dz. U. z 2004 r., Nr 39, poz. 353 ze zm.). Otrzymywanie tego dodatku zaś wykluczało dalsze otrzymywanie przez skarżącego zasiłku pielęgnacyjnego stosownie do art. 16 ust. 6 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2006 r., Nr 139, poz. 992 ) zwanej dalej ustawą o świadczeniach.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00