Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 16 listopada 2010 r., sygn. I SA/Bd 797/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Urszula Wiśniewska Sędziowie: Sędzia WSA Leszek Kleczkowski Sędzia WSA Ewa Kruppik - Świetlicka (spr.) Protokolant Natalia Nawrocka po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 03 listopada 2010 r. sprawy ze skargi M.Z. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w T. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego za okres od sierpnia 2004r. do sierpnia 2005r. oddala skargę

Uzasadnienie

I SA/Bd 797/10

UZASADNIENIE

Dyrektor Izby Skarbowej w B. decyzją z dnia [...] uchylił zaskarżoną decyzję w całości i określił wysokość należnego zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym za okres rozliczeniowy od sierpnia 2004 roku do sierpnia 2005 roku, z tytułu sprzedaży oleju opałowego, w kwocie [...] zł.

W uzasadnieniu organ przywołał stan faktyczny sprawy i wskazał, że Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w B. dnia [...] wszczął postępowanie kontrolne wobec M. Z. prowadzącego [...] "I." w T. w zakresie prawidłowości rozliczeń z budżetem państwa z tytułu podatku akcyzowego za okres od sierpnia 2004r. do sierpnia 2005r.

Organ wskazał, że kontrola wykazała, że skarżący w ramach działalności sprzedawał osobom fizycznym, nieprowadzącym działalności gospodarczej olej opałowy , w związku z czym poddano analizie oświadczenia nabywców tego oleju za okres od 1 sierpnia 2004r. do 31 sierpnia 2005r. Po dokonanej analizie oświadczeń i po skonfrontowaniu ich z wystawionymi przez kontrolowanego paragonami stwierdzono, iż przedmiotowe oświadczenia nie są dołączone do kopii wystawionych paragonów, ani też nie są na nich wpisane numery i daty wystawienia paragonów, potwierdzających tę sprzedaż. Stwierdzono także, iż "część oświadczeń nosi wyraźne ślady dokonywania na nich popraw I zapisów dotyczących ilości oleju opałowego. Wobec powyższego zabezpieczono oświadczenia dla celów dowodowych.

Organ wskazał, iż zgodnie z treścią § 4 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 2 kwietnia 2004r. w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego (Dz. U. z 2004r. Nr87poz. 825 ze zm.), podatnik zobowiązany jest do uzyskania od nabywcy oświadczenia stwierdzającego, iż nabywane wyroby są przeznaczone są na cele opałowe. Oświadczenie to powinno być dołączone do kopii paragonu lub kopii innego dokumentu sprzedaży wystawionego nabywcy, a w przypadku braku takiej możliwości sprzedawca jest obowiązany wpisać na oświadczeniu numer i datę wystawienia dokumentu potwierdzającego tę sprzedaż. Oświadczenie według § 4 ust. 2 ww. rozporządzenia winno zawierać co najmniej:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00