Wyrok WSA w Warszawie z dnia 4 października 2010 r., sygn. VI SA/Wa 1068/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Piotr Borowiecki Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Grzelak (spr.) Sędzia WSA Andrzej Wieczorek Protokolant Eliza Mroczek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 października 2010 r. sprawy ze skargi R. w [...] na decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] nr [...] w przedmiocie powołania na stanowisko notariusza i wyznaczenia siedziby kancelarii notarialnej oddala skargę
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi wniesionej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie przez Radę Izby Notarialnej w W. jest decyzja Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] marca 2010 r. Nr [...] utrzymująca w mocy decyzję tego organu z dnia [...] lutego 2010 r. o powołaniu A. T. na stanowisko notariusza i wyznaczeniu siedziby kancelarii notarialnej w W.
W uzasadnieniu powyższej decyzji Minister Sprawiedliwości stwierdził, że kandydat spełnia wymogi określone w art. 11 pkt 1-3 i 7 w zw. z art. 12 § 1 pkt 3 ustawy z dnia 14 lutego 1991 r. Prawo o notariacie (tekst jednolity: Dz. U. z 2008 r. Nr 189, poz. 1158, z póź. zm., zwanej dalej PON).
Zdaniem organu bezspornym w sprawie jest fakt, że kandydat wykonując od 1997 roku zawód radcy prawnego a następnie adwokata spełnia wymagania określone w art. 11 w zw. z art. 12 § 1 pkt 3 ustawy Prawo o notariacie.
Art. 11 i 12 ustawy z dnia 14 lutego 1991 r. Prawo o notariacie stanowią, że osoby mające wymagane przez te przepisy kwalifikacje mogą być powołane na stanowisko notariusza. Przepisy te nie pozwalają, zdaniem organu, na poddanie kandydata egzaminowi sprawdzającemu.
Odwołując się do art. 10 § 3 ustawy Prawo o notariacie organ podkreślił, że Minister Sprawiedliwości może odmówić powołania na stanowisko notariusza osoby, o której mowa w § 1 tylko wtedy, gdy kandydat nie spełnia wymogów o których mowa w art. 11-13.
Zdaniem Ministra Sprawiedliwości, w świetle zebranych w sprawie dowodów dotyczących postępowania kandydata w życiu zawodowym, co do okoliczności dających prognozę należytego wykonywania obowiązków notariusza, A. T. posiada przymiot nieskazitelności charakteru. Obiektywnie sprawdzone umiejętności zawodowe w powiązaniu z nienagannym przebiegiem dotychczasowej pracy, dają podstawy do przyjęcia, że A. T. gwarantuje prawidłowe wykonywanie zawodu także w ramach innej korporacji prawniczej. W toku postępowania administracyjnego nie zostało ustalone, aby zachowanie kandydata przez ponad 8 lat wykonywania zawodu radcy prawnego a następnie adwokata godziło w dobro klientów. Przesłanka rękojmi ma charakter uznaniowy i to właśnie Minister Sprawiedliwości jest uprawniony do oceny całokształtu okoliczności sprawy pozwalającej na stwierdzenie, czy kandydat na notariusza daje rękojmię prawidłowego wykonywania zawodu notariusza, co w przypadku A. T. nie może budzić wątpliwości.