Wyrok WSA w Warszawie z dnia 28 października 2010 r., sygn. V SA/Wa 1229/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Michał Sowiński, Sędzia WSA - Izabella Janson, Sędzia WSA - Joanna Zabłocka (spr.), , Protokolant - Marcin Woźniak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 października 2010 r. sprawy ze skargi T. N. na postanowienie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia [...] kwietnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie: odmowy wydania zaświadczeń o pomocy de minimis oddala skargę
Uzasadnienie
T.N. prowadzący Z. z siedzibą w S. zwrócił się z wnioskiem z [...] listopada 2009 r. o wydanie zaświadczenia o pomocy de minimis. Wniosek strony zawiera między innymi dokumentację potwierdzającą dokonanie wydatku tj. fakturę VAT i dowód potwierdzający wykonanie przelewu z rachunku zfron.
Postanowieniem z dnia [...] stycznia 2010 r. nr [...] Prezes Zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych odmówił wydania zaświadczenia o pomocy de minimis na dzień [...] października 2009 r., w kwocie [...] zł, co stanowi równowartość [...] euro. W ocenie Funduszu brak związku poniesionych wydatków ze zmniejszeniem lub wyeliminowaniem ograniczeń zawodowych wynikających z niepełnosprawności jest niezgodny z przepisami rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 19 grudnia 2007 r. w sprawie zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2007 r. Nr 245, poz. 1810 z późn. zm.).
Na powyższe postanowienie pracodawca złożył zażalenie wnosząc o jego uchylenie.
Postanowieniem z dnia [...] kwietnia 2010 r. nr [...] Minister Pracy i Polityki Społecznej utrzymał w mocy postanowienie Prezesa Zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych z dnia [...] stycznia 2010 r. o odmowie wydania zaświadczenia o pomocy de minimis.
W uzasadnieniu zaskarżonego postanowienia organ stwierdził, że w sprawie nie wystąpiły okoliczności uzasadniające uchylenie skarżonego postanowienia.
Na wstępie organ podkreślił, że na podstawie § 2 pkt 12a rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2007 r. w sprawie zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, z zakładowego funduszu rehabilitacji sfinansowaniu podlegają koszty dostosowania miejsca pracy i stanowiska pracy do potrzeb wynikających z rodzaju i stopnia niepełnosprawności, mające na celu zmniejszenie organiczeń zawodowych pracownika niepełnosprawnego. Zasadność poniesionych wydatków, musi zatem wynikać wprost z samego indywidualnego programu rehabilitacji i musi być uzasadniona spodziewanym zmniejszeniem lub wyeliminowaniem ograniczeń zawodowych wynikających z niepełnosprawności pracownika dla którego program został opracowany.