Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 13 października 2010 r., sygn. I SA/Łd 608/10

 

Dnia 13 października 2010 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Cezary Koziński Sędziowie: sędzia WSA Paweł Kowalski sędzia NSA Teresa Porczyńska (spr.) Protokolant: asystent sędziego Maciej Dębski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 października 2010 roku przy udziale sprawy ze skargi M. M., Piotra M. i A. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji ustalającej wysokość łącznego zobowiązania pieniężnego na 2008 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] r. Nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w S., po rozpatrzeniu odwołania M. M., P. M. i A. M. utrzymało w mocy własną decyzję z dnia [...]r. Nr [...]w sprawie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji Burmistrza Ł. z dnia [...]r. ustalającej wysokość łącznego zobowiązania pieniężnego na rok 2008, w wysokości 208.481,00 zł.

W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji przedstawiono przebieg postępowania podatkowego, z którego wynika że pismem z dnia 2 stycznia 2009 r. podatnicy wystąpili do Samorządowego Kolegium Odwoławczego o stwierdzenie nieważności decyzji Burmistrza Ł. ustalającej wysokość łącznego zobowiązania pieniężnego na rok 2008. Zarzucili, że wskazana decyzja została wydana z rażącym naruszeniem prawa, w tym art. 200 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 3 ust. 4 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn. Dz. U. z 2002 r. Nr 9, poz. 84 ze zm.). Wnioskodawcy podnieśli, że nie brali udziału w postępowaniu, nie mogli zatem powołać się na urzędową interpretację prawa, tj. pismo Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Rolnictwa z dnia 30 listopada 2005 r., z której wynika, że budynki wykorzystywane do działalności rolniczej, są zwolnione z podatku od nieruchomości. Zarzucili także iż nie została im doręczona decyzja Burmistrza ustalająca wysokość zobowiązania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00