Wyrok WSA w Lublinie z dnia 15 października 2010 r., sygn. I SA/Lu 866/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Halina Chitrosz, Sędziowie WSA Wiesława Achrymowicz,, WSA Jerzy Drwal (spr.), Protokolant Referent stażysta Radosław Kot, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 6 października 2010 r. sprawy ze skargi P. M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2005 r. i 2006 r. - oddala skargę
Uzasadnienie
Z akt sprawy wynikało, że decyzją z dnia [...] (nr [...]) Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej - dokonał w sposób odmienny od zadeklarowanego przez podatnika, P. M. - rozliczenia w podatku VAT za poszczególne miesiące
od stycznia 2005r. do grudnia 2006r. i za miesiąc grudzień 2006 r. oraz określającej nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny miesiąc za miesiące - styczeń 2005 r., październik i listopad 2006 r.
Podstawę rozstrzygnięcia organu stanowiły ustalenia poczynione w trakcie przeprowadzonego postępowania kontrolnego w zakresie prawidłowości i rzetelności prowadzonej dokumentacji podatkowej, deklarowanych podstaw opodatkowania oraz obliczania i wpłacania podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku od towarów i usług za lata 2005 - 2000 r.
Ustalenia te wskazywały, iż podatnik nie ewidencjonował pełnej sprzedaży
w księdze podatkowej i rejestrze dostaw towarów z prowadzonych na terenie L. punktów handlowych działalności gospodarczej oraz nie deklarował od tej sprzedaży należnego podatku VAT.
W rezultacie w okresie 1- XII 2005r. podatnik zaniżył obrót w kwotę 919.939,42zł /brutto/, a w okresie I -IX 2006r. o kwotę 620.403,81. zł /brutto/.
Prowadziło to do wniosku, że zawarte w księgach podatkowych wpisy nie odzwierciedlają rzeczywistych zdarzeń gospodarczych. Uznano więc, że księgi podatkowe (ewidencje) są nierzetelne w części dotyczącej ewidencjonowania obrotu i zgodnie z art:196 § 4 i § 6 Ordynacji podatkowej nie mogły one stanowić dowodu w postępowaniu podatkowym.