Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 27 października 2010 r., sygn. II SA/Go 582/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Mirosław Trzecki Sędziowie Sędzia WSA Joanna Brzezińska (spr.) Sędzia WSA Michał Ruszyński Protokolant st. sekr. sąd. Monika Nowak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 października 2010 r. sprawy ze skargi S.K. na decyzję Wojewody z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie zobowiązania do opuszczenia terytorium Rzeczypospolitej Polskiej I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Komendanta Placówki Straży Granicznej z dnia [...] r. nr [...], II. stwierdza, że decyzje określone w punkcie I wyroku nie podlegają wykonaniu, III. zasądza od Wojewody na rzecz skarżącego S.K. kwotę 220 zł (dwieście dwadzieścia złotych), tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego

Uzasadnienie

Decyzją nr [...] z dnia [...] listopada 2009r. wydaną z upoważnienia Komendanta Placówki Straży Granicznej, na podstawie art. 97 ust. 1 i 3 w związku z art. 88 ust. 1 pkt 1 i 3 i art. 98 ust. 1 ustawy z dnia 13 czerwca 2003r. o cudzoziemcach (Dz.U. z 2006r., Nr 234, poz. 1694 z późn.zm.), zobowiązano cudzoziemca S.K. - obywatela Indii do opuszczenia terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w terminie do dnia [...] grudnia 2009r. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

W uzasadnieniu organ wskazał, iż K.S. został zatrzymany przez funkcjonariuszy Placówki Straży Granicznej w dniu [...] listopada 2009r. W trakcie kontroli legalności pobytu ustalono, iż S.K. posiadał własny paszport oraz polską kartą pobytu, której ważność wygasła [...] września 2008r. W związku z powyższym, przebywał na terytorium RP bez ważnej wizy lub innego ważnego dokumentu uprawniającego do wjazdu i pobytu na terytorium RP. Ponadto wskazano, iż strona wjechała do Polski legalnie w dniu [...] maja 2007r. na podstawie własnego paszportu i zamieszczonej w nim wizy, w celu podjęcia studiów w Wyższej Szkole Prawa i Administracji. Po przylocie cudzoziemiec zaczął studiować i zamieszkał w internacie. Podczas studiów S.K. złożył do Wojewody wniosek o udzielenie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony w Polsce, a w dniu [...].09.2007r. decyzją nr [...] Wojewoda udzielił cudzoziemcowi zezwolenia na zamieszkanie w Polsce na czas oznaczony do dnia [...].09.2008r. Na podstawie tej decyzji obywatel Indii S.K. uzyskał kartę pobytu ważną od dnia [...] września 2007r. do dnia [...] września 2008r. W grudniu 2007r. cudzoziemiec przerwał studia i wyjechał do Hiszpanii, gdzie przebywał do maja 2008r., a po powrocie zamieszkał w [...], gdzie przebywał do momentu zatrzymania przez Straż Graniczną. Po przerwaniu studiów nigdzie nie pracował. Cudzoziemiec zeznał, że dobrowolnie opuści terytorium RP i sam znajdzie środki do pokrycia kosztów związanych z wyjazdem z Polski do Indii. Powyższa okoliczność, w ocenie organu, stanowi samodzielną przesłankę do wydania cudzoziemcowi zobowiązania do opuszczenia terytorium RP, na podstawie art. 97 ust. 1 w zw. z art. 88 ust. 1 pkt 1 i 3 ustawy o cudzoziemcach.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00