Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 21 października 2010 r., sygn. II SA/Go 648/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jacek Jaśkiewicz Sędziowie Sędzia WSA Mirosław Trzecki (spr.) Sędzia WSA Ireneusz Fornalik Protokolant sekr. sąd. Elżbieta Dzięcielewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 października 2010 r. sprawy ze skargi G.G. na postanowienie Wojewody z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie odmowy sprostowania decyzji oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją nr [...] z dnia [...] marca 2009 r. Starosta po rozpatrzeniu wniosku G.G. z dnia [...] marca 2009 r. zatwierdził projekt budowlany i wydał pozwolenie na budowę budynku letniskowego, szamba, ogrodzenia oraz przyłącza wodnego i elektrycznego na działce nr ew. gruntu [...], określając go jako obiekt kategorii ,,lll". W związku z niezaskarżeniem w/w decyzji przez stronę decyzja stała się ostateczna z dniem 8 kwietnia 2009 r.

W dniu [...] marca 2010 r. G.G. wystąpił do Starosty z wnioskiem o sprostowanie decyzji z dnia [...] marca 2009 r. poprzez zmianę w decyzji kategorii obiektu z ,,III" na ,,l" według załącznika do ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tj. Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 ze zm., dalej zwanej Prawo budowlane). W treści wniosku G.G. wskazał jako podstawę prawną art. 113 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tj. Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm., dalej zwanej kpa). W uzasadnieniu wniosku strona podała, iż zgodnie z klasyfikacją obiektów zawartą w cyt. załączniku do ustawy Prawo budowlane kategoria "III" obejmuje inne niewielkie budynki jak: domy letniskowe, budynki gospodarcze i garaże do dwóch stanowisk włącznie. Zdaniem wnioskodawcy nie wszystkie jednak domy budowlane w strefie zabudowy letniskowej i nazwane letniskowymi można automatycznie zaliczyć do tej kategorii. Wnioskodawca zwrócił uwagę, iż na gruncie Prawa budowlanego oraz wydanych na jego podstawie rozporządzeń wykonawczych brak definicji domu letniskowego, ale funkcjonuje ono w niektórych miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego. Następnie wnioskodawca zwrócił uwagę, iż uchwała Rady Miejskiej nr XXIX/178/96 z dnia [...] grudnia 1996 r. w sprawie zmiany planu miejscowego zagospodarowania przestrzennego gminy w miejscowości [...], obowiązująca dla terenu na którym powstaje dom strony, zawiera ogólne stwierdzenie, że teren ten przeznacza się pod ,,zabudowę letniskową". Zdaniem wnioskodawcy oznacza to, że gmina dopuściła możliwość zabudowy letniskowej z domami na całoroczny pobyt. W ocenie skarżącego dom letniskowy, którego dotyczy decyzja z dnia [...] marca 2009 r. ma charakter domu mieszkalnego jednorodzinnego (całorocznego), tak jak określa to kategoria ,,l" załącznika do ustawy Prawo budowlane. Zmiana w obrębie kategorii obiektu nie powoduje zdaniem strony konieczności zmiany treści projektu i pozwolenia, nadal obejmują one budynek letniskowy w rozumieniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który na potrzeby klasyfikacji z załącznika do ustawy Prawo budowlane zalicza się do budynków mieszkalnych jednorodzinnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00