Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 27 października 2010 r., sygn. II SA/Go 719/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Joanna Brzezińska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Maria Bohdanowicz Sędzia WSA Jacek Jaśkiewicz Protokolant st. sekr. sąd. Monika Nowak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 października 2010 r. sprawy ze skargi Prokuratora Rejonowego na uchwałę Rady Powiatu z dnia [...] r. nr XXIX/4/2005 w przedmiocie wysokości stawek opłat za zajęcie pasa drogowego oraz umieszczanie w pasie drogowym urządzeń infrastruktury technicznej i obiektów budowlanych nie związanych z potrzebami zarządzania drogami i potrzebami ruchu drogowego oraz reklam I. stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały w części obejmującej § 3 ust. 4 i ust. 5, II. stwierdza, że zaskarżona uchwała w części określonej w punkcie I wyroku nie podlega wykonaniu

Uzasadnienie

W dniu [...] sierpnia 2005 r. Rada Powiatu, na podstawie art. 40 ust. 3 i 8 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (tekst jedn. Dz.U. z 2004 r. nr 204 poz. 2086 ze zm.) podjęła uchwałę nr XXIX/4/2005 w sprawie wysokości stawek opłat za zajęcie pasa drogowego oraz umieszczenie w pasie drogowym urządzeń infrastruktury technicznej i obiektów budowlanych nie związanych z potrzebami zarządzania drogami lub potrzebami ruchu drogowego oraz reklam. Uchwała została ogłoszona w Dzienniku Urzędowym Województwa z 2005 r. Nr 57, poz. 1175 i, zgodnie z zapisem jej § 7 weszła, w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia tj. z dniem 22 września 2005 r.

W dniu 27 września 2010 r. do tutejszego Sądu wpłynęła skarga Prokuratora Rejonowego z dnia [...] lipca 2010 r. na powyższą uchwałę w części co do jej § 3 ust. 4 i ust. 5. Skarżący Prokurator zarzucił uchwale istotne naruszenie prawa tj. art. 40 ust. 5 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz.U. z 2007 r., Nr 19, poz. 115 ze zm.) poprzez ustalenie w § 3 ust. 4 i 5 uchwały, iż za niepełny rok kalendarzowy umieszczenia w pasie drogowym lub na drogowym obiekcie inżynierskim urządzeń infrastruktury technicznej niezwiązanych z potrzebami zarządzania drogami lub potrzebami ruchu drogowego, opłata obliczana jest proporcjonalnie do liczby miesięcy takiego umieszczenia, a nadto, że zajęcie pasa drogowego na okres krótszy niż 1 miesiąc traktowane jest jako zajęcie pasa drogowego przez jeden miesiąc. Przepis ww. ustawy przewiduje natomiast, że w przypadku tego rodzaju zajęcia pasa drogowego opłata winna być obliczana proporcjonalnie do liczby dni, przez okres których trwało takie zajęcie. W związku z powyższym prokurator wniósł o stwierdzenie nieważności przedmiotowej uchwały w części co do jej § 3 ust. 4 i 5, na podstawie art. 147 § 1 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00