Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 18 października 2010 r., sygn. III SA/Gl 1638/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Apollo, Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Jużków (spr.), Sędzia WSA Barbara Orzepowska-Kyć, Protokolant sekretarz sądowy Anna Tymowska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 października 2010 r. przy udziale - sprawy ze skargi "A" Sp. z o.o. w R. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. zasądza od Dyrektora Izby Celnej [...] na rzecz strony skarżącej kwotę [...] złotych (słownie: [...] złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego; 3. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się wyroku.

Uzasadnienie

UZASADNIENIE.

Wyrokiem z dnia 29 kwietnia 2010 r., sygn. akt I GSK 825/09 Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu na rozprawie skargi kasacyjnej "A" Spółki z o.o. w R. od wyroku tut. Sądu z dnia 18 marca 2008 r. sygn. akt III SA/GI 1519/07, którym oddalono skargę Elektrociepłowni "A" na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] r. nr [...] uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Gliwicach.

Sąd II instancji uznał za trafne zarzuty skargi kasacyjnej, iż Sąd wydając zaskarżone rozstrzygnięcie naruszył prawo materialne i dokonał błędnej wykładni § 11 pkt 14 lit. a) rozporządzenia Ministra Finansów z 22 marca 2002 r. w sprawie podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 27, poz. 269, zwane dalej rozporządzeniem) uznając, że zakład energetyczny jako całość, niezależnie od ilości i jakości posiadanych instalacji przetwórczych stanowi zawsze jedno źródło energii elektrycznej. Treść powołanego przepisu nie daje podstaw do takiej wykładni. Nie daje jej również powołany przez Sąd art. 3 ust. 9 i 19 Prawa energetycznego zwierający definicje instalacji i urządzeń. Za zasadne również uznał NSA zarzuty procesowe, naruszenia art. 145 § 1 pkt 1 lit. c) ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz.1270, w skrócie p.p.s.a.) - w związku z art. 122, art. 187 § 1, art. 188 i art. 197 § 1 Ordynacji podatkowej. Sąd nie ocenił należycie prawidłowości i rzetelności ustaleń faktycznych, co do samego faktu wytwarzania energii ze źródeł niekonwencjonalnych oraz ewentualnie ilości tej energii. Czy z materiału dowodowego wynika, bez wątpliwości, że w Elektrociepłowni "A" znajduje się wyodrębniona instalacja do produkcji energii elektrycznej, w której w [...] 2003 r. w procesie przetwarzania nie wykorzystywano w ogóle węgla kamiennego (organiczne paliwo kopalne), a jeżeli tak , to czy ustalono, ile energii elektrycznej wyprodukowano w tej instalacji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00