Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 25 października 2010 r., sygn. III SA/Gl 1455/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Henryk Wach, Sędziowie Sędzia WSA Gabriela Jyż (spr.), Sędzia WSA Barbara Orzepowska-Kyć, Protokolant st. sekr. sąd. Arkadiusz Kmiotek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 października 2010 r. przy udziale - sprawy ze skargi A S.A. w K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) stwierdza nieważność zaskarżonej decyzji; 2) stwierdza, iż zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się wyroku; 3) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w K. na rzecz strony skarżącej kwotę 757,00 zł. (słownie: siedemset pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 27 kwietnia 2010 r. sygn. akt I FSK 1299/09 Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie po rozpoznaniu skargi kasacyjnej "A" S.A. w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z
6 listopada 2008 r. sygn. akt III SA/GL 678/08 na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...] r. nr [...] uchylił zaskarżony wyrok i sprawę przekazał do ponownego rozpoznania Sądowi I instancji. Jak wskazano w uzasadnieniu wyroku Sądu II instancji, podzielił on w całości pogląd wyrażony w wyroku z dnia 15 kwietnia 2010 r. sygn. akt I FSK 256/09, którym rozstrzygnięto sprawę o tożsamym charakterze.
Uznano bowiem, że zgodnie z brzmieniem art. 153 § 1 i 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( tekst jedn. Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zm., dalej O.p.) obowiązującym od 1 września 2005 r. "znajdująca się w aktach sprawy "Adnotacja" sporządzona przez doręczającego przesyłkę Komisarza M.S., będąca - jak napisano w nagłówku - Sprawozdaniem z doręczenia decyzji dla "A" S.A. - nie spełnia wymogów adnotacji, o której mowa w art. 153 § 1 O.p. Jej treść - opisująca dwie czynności doręczenia tej samej przesyłki - w Kancelarii "B" Sp. Komandytowa oraz w "C" w K., jest bowiem opisem tych czynności, a nie adnotacją o sposobie doręczenia przesyłki D.S., wskazującym na to, że pismo to zostało sporządzone dopiero po powrocie doręczyciela do Urzędu Skarbowego. Ponadto fakt opisu przez doręczyciela dwóch kolejnych czynności doręczenia tej samej przesyłki jednoznacznie już wskazuje, że autor tegoż pisma, a jednocześnie doręczyciel, nie stwierdził w przypadku D.S. faktu doręczenia jej spornej przesyłki w trybie art. 153 § 1 O.p. z uwagi na odmowę jej przyjęcia przez adresata, skoro przesyłki tej nie włączył wraz z adnotacją o odmowie jej przyjęcia do akt sprawy, a podejmował dalsze próby jej doręczenia innym osobom. Powyższe dowodzi, że organ odwoławczy bezpodstawnie ustalił, że radca prawny D. S. odmówiła przyjęcia decyzji organu pierwszej instancji od pracownika tego organu i w konsekwencji, iż decyzja organu pierwszej instancji została skutecznie doręczona (...).