Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 5 października 2010 r., sygn. II SA/Bd 873/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Wiesław Czerwiński Sędziowie: Sędzia WSA Grażyna Malinowska-Wasik (spr.) Sędzia WSA Małgorzata Włodarska Protokolant Krystyna Witt po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 5 października 2010 r. sprawy ze skargi [...] S. A. z siedzibą we [...] na decyzję Okręgowego Inspektora Pracy w [...] z dnia [...]czerwca 2010 r. nr [...] w przedmiocie umieszczenia pracownika w ewidencji pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze 1. uchyla zaskarżaną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Inspektora Pracy Państwowej Inspekcji Pracy Okręgowego Inspektoratu Pracy w [...] Oddział we [...] z dnia [...] maja 2010 r. nr [...], 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu, 3. zasądza od Okręgowego Inspektora Pracy w [...] na rzecz skarżącej [...][...] zł ([...]) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

II SA/Bd 873/10

Uzasadnienie

Wydanym na podstawie art. 33 ust. 1 pkt 1 i art. 11a ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy (Dz. U. Nr 89, poz. 589 ze zm.) w dniu [...] nakazem nr [...] inspektor pracy Państwowej Inspekcji Pracy w B. zobowiązał, po przeprowadzeniu kontroli, spółki A. we W. do umieszczenia pracownika - J. Ł. w ewidencji pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, o której mowa w art. 41 ust. 4 pkt 2 ustawy z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz. U. z 2008 r., Nr 237, poz. 1656).

W uzasadnieniu nakazu wskazano, że do czynności J. Ł., który zatrudniony jest na stanowisku aparatowego - sterowniczego Wydziału P-12, należy m.in. na bezpośrednie manipulowanie przyciskami, zaworami, odczytywanie wskazań przyrządów, korygowanie poziomów przepływu i ciśnień, kontrola szczelności dławików, zaworów ręcznych, kolektorów, połączeń kołnierzowych, uszczelnień pomp (obowiązki aparatowego), a nadto utrzymywanie parametrów sterowanego procesu technologicznego we właściwych granicach poprzez odczyty z aparatury kontrolno -pomiarowej, i korygowanie dostrzeżonych zaistniałych odchyleń, jak również odchyleń zgłoszonych przez aparatowych obsługujących daną instalację, poprzez wydawanie aparatowym odpowiednich dyspozycji i poleceń oraz bezpośrednie sterowanie istotnymi dla bezpieczeństwa zaworami, by jednocześnie nie dopuścić do wystąpienia awarii (obowiązki sterowniczego). Wymienione wyżej czynności J. Ł. wykonuje przy tym na różnych poziomach, co wymaga częstego przemieszczania się, a tym samym sprawności ruchowej, braku przeciwwskazań do pracy na wysokości, odpowiedniego wzroku, spostrzegawczości i szybkiej reakcji. Zatem wymagają one szczególnej sprawności psychofizycznej, która z wiekiem ulega pogorszeniu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00