Wyrok WSA w Warszawie z dnia 3 września 2010 r., sygn. IV SA/Wa 931/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Agnieszka Łąpieś-Rosińska, Sędziowie Sędzia WSA Łukasz Krzycki (spr.), Sędzia WSA Małgorzata Małaszewska-Litwiniec, Protokolant Agnieszka Olszewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 września 2010 r. sprawy ze skargi Przedsiębiorstwa C. Sp. z o.o. z siedzibą w G. na decyzję Głównego Inspektora Ochrony Środowiska z dnia [...] marca 2010 r. nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej - oddala skargę
Uzasadnienie
Zaskarżoną do Sądu Administracyjnego decyzją z dnia [...] marca 2010 r. Główny Inspektor Ochrony Środowiska, na zasadzie art. 138 § 1 pkt 1 K.p.a. utrzymał w mocy decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska z dnia [...] października 2009 r., którą w związku z treścią art. 299 ust. 1 pkt 2 i art. 305a ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (Dz.U. z 2008 r. Nr 25, poz. 150 ze zm.) wymierzono przedsiębiorstwu C. Sp. z o.o. administracyjną karę pieniężną za wprowadzanie ścieków z naruszeniem wymaganych warunków określonych w pozwoleniu zintegrowanym (decyzja Wojewody [...] z dnia [...] kwietnia 2004 r.).
Uzasadniając decyzję organ administracji wskazał art. 305a ust. 1 pkt 2 ustawy - Prawo ochrony środowiska, zauważając, iż z jego treści wynika, że z woli prawodawcy nie prowadzenie wymaganych pomiarów stanowi istotne naruszenie warunków korzystania ze środowiska. Stan taki traktuje się, jako naruszenie warunków pozwolenia w zakresie emisji. Z kolei art. 305a ust. 2 rozciąga powyższa normę prawa na naruszenie polegające na niespełnieniu wymagań prowadzenia pomiarów, o których mowa w art. 147a ustawy.
W trakcie kontroli w dniach 23 czerwca, 8 i 15 lipca 2009 r. stwierdzono, iż w okresie, za który została wymierzona kara, Spółka nie wykonywała pomiarów jakości odprowadzanych ścieków zgodnie z wymaganiami art. 147a ustawy - Prawo ochrony środowiska. Odnosząc się do zarzutów odwołania wskazano, iż wymierzenie kary ma charakter obligatoryjny a badanie zgodności norm ustawowych z Konstytucją R.P. nie mieści się w kompetencjach organów administracji publicznej (tu Inspekcji Ochrony Środowiska).