Orzeczenie
Wyrok WSA w Opolu z dnia 29 września 2010 r., sygn. I SA/Op 284/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marta Wojciechowska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Marzena Łozowska Sędzia WSA Anna Wójcik Protokolant st. sekretarz sądowy Anna Frydryk po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 29 września 2010r. sprawy ze skargi "A" Spółki z o.o. w O. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Opolu z dnia 26 marca 2010r., nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe i określenia kwoty długu celnego oddala skargę.
Uzasadnienie
Skarżąca A Sp. z o.o. J-V w Opolu, obecnie A Zakłady Produkcyjne sp. z o.o. w O., w dniu 24.05.1999 r. dokonała zgłoszenia celnego nr [...] celem objęcia procedurą dopuszczenia do obrotu towarów opisanych w polu 31 SAD jako: B. MCT-lek (poz. 2 SAD)- klasyfikując je do kodu PCN 300450100 ze stawką cła 0%, oraz F., N.S., N.E., N. (Vanilla, Strawberry i Tropical), N.M., P. (poz. 3 SAD) ze wskazaniem na kod PCN 300390900 ze stawką cła 0%.
Decyzją z dnia [...] Dyrektor Urzędu Celnego we Wrocławiu uznał zgłoszenie celne nr [...] za nieprawidłowe w części dotyczącej kodu PCN dla poz. 2 i 3 SAD oraz kwoty wynikającej z długu celnego, Ustalono, że właściwym dla preparatów F. jest kod PCN 170290900, ze stawką cła 40 %, a dla pozostałych preparatów przyjęto kod PCN 210690980 ze stawką cła 25%.
Uzasadniając decyzję organ wskazał, że pozycja 3004 nie obejmuje produktów spożywczych i napojów zawierających substancje o działaniu leczniczym, jeżeli te substancje dodaje się wyłącznie celem zapewnienia lepszej równowagi żywieniowej, zwiększenia wartości energetycznej lub odżywczej, czy poprawienia jego smaku, bez odbierania produktowi jego charakteru spożywczego. Nadto zgodnie z uwagami do działu 30, dział ten nie obejmuje żywności i napojów (takich jak odżywki dla diabetyków, odżywki dietetyczne, odżywki wzmacniające i wody mineralne) - klasyfikowanych w sekcji IV. Preparat B. MCT, jak wynika z opisu na opakowaniu, jest preparatem spożywczym, stosowanym w żywieniu niemowląt zarówno w profilaktyce, diagnostyce i leczeniu alergii pokarmowych na białka. Takie preparaty są pokarmem, produktami spożywczymi, a zatem spełniają wymagania pozycji 2106 Taryfy celnej "preparaty spożywcze gdzie indziej nie wymienione ani nie włączone". Z kolei preparaty typu Nu. i N. i P. są produktami kompletnymi pod względem odżywczym, dietą płynną, polimeryczną, bogatoresztkową, normokaloryczną, opartą na białku kazeinowym, sterylną, przeznaczoną do enteralnego żywienia klinicznego, do podawania doustnego lub przez zgłębnik jako uzupełnienie diety naturalnej. Są gotowe do bezpośredniego użycia, mogą być stosowane jako wyłączne pożywienie lub jako uzupełnienie diety. Natomiast P. jest łatwowchłanialną, bezresztkową, bezglutenową, wolną od laktozy, niskotłuszczową, peptydową, zmodyfikowaną, normo kaloryczną płynną i sterylną dietą do enteralnego żywienia. Jest produktem gotowym do bezpośredniego użycia. Dodatkowo organ I instancji wskazał, że wprawdzie preparaty te uzyskały świadectwa rejestracyjne Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej, jako środki farmaceutyczne, nie przesądza to jednak o ich taryfikacji do pozycji obejmującej leki. W ocenie organu I instancji omawiane preparaty nie zawierają żadnych substancji czynnych leczących choroby, a ze względu na ich przeznaczenie (pełnowartościowe płynne diety stosowane jako źródło pożywienia lub jako uzupełnienie odżywiania naturalnego) są odżywkami dietetycznymi, których celem jest utrzymanie zdrowia i dobrego samopoczucia, a nie wyleczenie, bądź usunięcie przyczyn danej dolegliwości.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right