Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 7 września 2010 r., sygn. I SA/Kr 990/10

 

Sygn. akt I SA/Kr 990/10 | | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 7 września 2010r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Agnieszka Jakimowicz, Sędziowie: WSA Stanisław Grzeszek (spr.), WSA Urszula Zięba, Protokolant: Bożena Piątek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 września 2010r., sprawy ze skargi "H" Sp. z o.o. w Z., na indywidualną interpretację Burmistrza Miasta, z dnia 16 marca 2010r. nr [...], w przedmiocie podatku od nieruchomości, - skargę oddala

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 25 stycznia 2010r. "H" sp. z o.o. zwróciła się do Burmistrza Miasta o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od nieruchomości.

We wniosku wyjaśniono, że spółka jest właścicielem kolei krzesełkowej użytkowanej na terenie miasta Zakopane, na którą składają się silnik elektryczny, krzesełka, liny, koło napędowe, koło zwrotne, stacja napędowa, stacja napinająca, stacja zwrotna, urządzenie napinające oraz podpory. Wskazane elementy są montowane za pomocą podpór (słupów) do fundamentów., przy czym przytwierdzenie to nie ma charakteru trwałego, a konstrukcja może być każdorazowo zdemontowana. W tej sytuacji wątpliwości spółki budzi kwestia, która część składowa kolei podlega, na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991r. o podatkach i opłatach lokalnych opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.

W ocenie spółki opodatkowaniu podlega wyłącznie część budowlana kolei, którą stanowią jej podpory. Uzasadniając takie stanowisko w pierwszej kolejności wskazano na przepis art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, zgodnie z którym jako budowlę należy rozumieć obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego nie będący budynkiem lub obiektem małej architektury, a także urządzenie budowlane w rozumieniu przepisów prawa budowlanego związane z obiektem budowlanym, które zapewnia możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczenie. Zgodnie zaś z art. 3 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 7 lipca 1994r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2006r., nr 156, poz. 1118 ze zm.) za obiekt budowlany uznać należy między innymi budowlę stanowiącą całość techniczno-użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami. W zamieszczonym w przepisie art. 3 pkt 3 Prawa budowlanego przykładowym wyliczeniu budowli ustawodawca wymienił w szczególności części budowlane urządzeń technicznych. A contrario urządzenia techniczne części budowlanych nie stanowią budowli, a zatem i obiektu budowlanego, w rozumieniu Prawa budowlanego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00