Wyrok WSA w Warszawie z dnia 11 sierpnia 2010 r., sygn. VI SA/Wa 1059/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Frąckiewicz Sędziowie Sędzia WSA Henryka Lewandowska-Kuraszkiewicz (spr.) Sędzia WSA Pamela Kuraś-Dębecka Protokolant Jan Czarnacki po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 sierpnia 2010 r. sprawy ze skargi Rady Izby Notarialnej w W. na decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] marca 2010 r. nr [...] w przedmiocie powołania na stanowisko notariusza i wyznaczenia siedziby kancelarii notarialnej oddala skargę
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] marca 2010 r., nr [...] Minister Sprawiedliwości, po rozpoznaniu wniosku Rady Izby Notarialnej [...] o ponowne rozpatrzenie sprawy, utrzymał w mocy swoją decyzję z dnia [...] stycznia 2010 r., nr [...] o powołaniu L. K. na stanowisko notariusza i wyznaczeniu siedziby kancelarii notarialnej w L.
Rozstrzygnięcie organu zapadło na podstawie następujących ustaleń:
W dniu [...] września 2009 r. L. K., wykonujący zawód radcy prawnego, wystąpił do Ministra Sprawiedliwości z wnioskiem o powołanie na stanowisko notariusza i wyznaczenie siedziby kancelarii notarialnej w L.
Rada Izby Notarialnej [...] uchwałą nr [...] z dnia [...] listopada 2009 r. negatywnie zaopiniowała wniosek L. K. o powołanie na stanowisko notariusza oraz o wyznaczenie siedziby kancelarii notarialnej w L.
W uzasadnieniu uchwały wskazano, że kandydat nie daje rękojmi prawidłowego wykonywania zawodu notariusza z uwagi na motywy zmiany zawodu, gdyż zmierza do stworzenia "rodzinnego biznesu", co oznaczało, że wykazywał zupełny brak zrozumienia statusu ustrojowego notariusza, jak i podstawowej w notariacie zasady bezstronności. Co do lokalu wskazanego na siedzibę kancelarii stwierdzono, że spełnia wymogi do prowadzenia kancelarii notarialnej. Jednakże Rada Izby Notarialnej, porównując dane z I półrocza 2008 r. i I półrocza 2009 r., z których miało wynikać, że liczba czynności notarialnych w L. spadła o 42,5 %, uznała, że dostęp do usług notarialnych, a tym samym liczba kancelarii notarialnych w L. są wystarczające.