Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 11 sierpnia 2010 r., sygn. VI SA/Wa 953/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Frąckiewicz Sędziowie Sędzia WSA Henryka Lewandowska-Kuraszkiewicz (spr.) Sędzia WSA Pamela Kuraś-Dębecka Protokolant Jan Czarnacki po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 sierpnia 2010 r. sprawy ze skargi A. Ł. na decyzję Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia [...] stycznia 2010 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia, iż w zakresie ubezpieczenia zdrowotnego ustawodawstwo polskie nie jest właściwe 1. uchyla zaskarżoną decyzję i utrzymaną nią w mocy decyzję Dyrektora [...] Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia [...] stycznia 2010 r.; 2. stwierdza, że uchylone decyzje nie podlegają wykonaniu; 3. zasądza od Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia na rzecz skarżącego A. Ł. kwotę 440 (czterysta czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia decyzją nr [...] z dnia

[...] stycznia 2010 r., po rozpatrzeniu odwołania A. L., utrzymał w mocy decyzję nr [...] Dyrektora [...] Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia [...] stycznia 2010 r., znak [...] ustalającą, że w okresie od 1 listopada 2009 r. do nadal w zakresie ubezpieczenia zdrowotnego dla A. L. ustawodawstwo polskie nie jest właściwe.

Decyzję wydano na podstawie następujących ustaleń:

W dniu [...] listopada 2009 r. A. L. złożył do [...] Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia ([...]ONFZ) wniosek o ustalenie ustawodawstwa właściwego w zakresie ubezpieczenia zdrowotnego w okresie od

1 listopada 2009 r. do 30 listopada 2009 r. w związku z udzielonymi świadczeniami zdrowotnymi na terenie Niemiec. Dyrektor [...]ONFZ ustalił, że wnioskodawca od maja 2006 r. ma zarejestrowaną działalność gospodarczą na terenie Niemiec. W dniu [...] sierpnia 2008 r. A. L. zmienił miejsce wykonywania tejże działalności, również na terenie Niemiec. Od lipca 2009 r. wnioskodawca nie wykonuje działalności gospodarczej z uwagi na oczekiwanie na pozwolenie na pracę. Jednakże nie przedstawił żadnych dokumentów potwierdzających zawieszenie bądź zakończenie działalności gospodarczej. W myśl art. 13 ust. 1 rozporządzenia Rady (EWG) nr 1408/71 z dnia 14 czerwca 1971 r. w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek i do członków ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie (Dz. Urz. WE L 149 z 5 lipca 1971 r., str. 2 i n., z późn. zm., dalej: "rozporządzenie Rady (EWG) nr 1408/71") osoby, do których stosuje się niniejszy akt, podlegają ustawodawstwu tylko jednego Państwa Członkowskiego w tym samym czasie. Z kolei na mocy art. 13 ust. 2 lit. b powołanego rozporządzenia osoba prowadząca działalność na własny rachunek na terytorium jednego Państwa Członkowskiego podlega ustawodawstwu tego państwa, nawet jeżeli zamieszkuje na terytorium innego Państwa Członkowskiego. Wobec tego Dyrektor [...]ONFZ przyjął, że A. L. posiada własny tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego na terenie UE/EFTA, zgodnie z Tytułem II i III Rozdziału I rozporządzenia Rady (EWG) nr 1408/71.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00