Wyrok WSA w Kielcach z dnia 11 sierpnia 2010 r., sygn. II SA/Ke 134/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Teresa Kobylecka, Sędziowie Sędzia WSA Sylwester Miziołek (spr.), Sędzia WSA Ewa Rojek, Protokolant Starszy sekretarz sądowy Urszula Opara, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 11 sierpnia 2010r. sprawy ze skargi M. Ł. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] znak: [...] w przedmiocie pozwolenia na użytkowanie obiektu budowlanego we wznowionym postępowaniu I. stwierdza nieważność zaskarżonej decyzji, II. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do chwili uprawomocnienia się wyroku, III. zasądza od Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego na rzecz M. Ł. kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego, wskazując jako podstawę prawną przepisy art. 138 § 1 pkt 2 w związku z art. 145 § 1 i art. 151 § 1 pkt 2 kpa oraz art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane (t.j. Dz.U. z 2006r. Nr 156, poz. 1118 ze zm.), po rozpoznaniu odwołania D. K. od decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] stwierdzającej, że decyzja Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] udzielająca B. i M. Ł. pozwolenia na użytkowanie warsztatu stolarskiego, zlokalizowanego na terenie posesji w K. przy ul. S. , oznaczonej nr geod. 2392/4 wydana została z naruszeniem prawa i nie uchylającej decyzji z dnia [...], ponieważ w wyniku postępowania zapadłaby decyzja odpowiadająca w swej istocie decyzji dotychczasowej - uchylił w całości decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] i, orzekając co do istoty sprawy, uchylił decyzję z dnia [...]
Przedmiotowe rozstrzygnięcie zapadło w następującym stanie faktycznym i prawnym:
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego po interwencji R. S. dokonał w dniu 26 czerwca 2000r. oględzin na działce przy ul. S. w K. i stwierdził, że na działce tej znajduje się m.in. murowany budynek warsztatowy (produkcja mebli z płyt wiórowych) z poddaszem gospodarczym, składający się z dwóch części tj. wysokiej w kształcie litery "L" i niskiej. Część wysoka jest wykończona i użytkowana (znajdują się w niej maszyny do obrób drewna), część niska natomiast nie została wykończona (bez tynków wewnętrznych stolarki).