Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 21 lipca 2010 r., sygn. III SA/Wr 173/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Anna Moskała (sprawozdawca) Sędziowie: Sędzia WSA Małgorzata Malinowska-Grakowicz Sędzia WSA Jerzy Strzebinczyk Protokolant: Paulina Białkowska po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 7 lipca 2010 r. sprawy ze skargi S. O. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. OZ w J. G. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia postępowania egzekucyjnego oddala skargę.
Uzasadnienie
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Z. wszczął w dniu [...] r. na podstawie tytułu wykonawczego Nr [...] egzekucję administracją wobec S. O. (zwanej dalej: "skarżącą") zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów za [...] r. Odpis tytułu wykonawczego wraz z zawiadomieniem o zajęciu rachunków bankowych z dnia [...] r. doręczono skarżącej w dniu [...] r. Następnie tytuł ten został zaktualizowany poprzez wskazanie przerw w naliczaniu odsetek za zwłokę. Aktualizację tę doręczono skarżącej w dniu [...] r.
Następnie, zawiadomieniem z dnia [...] r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Z. dokonał zajęcia świadczenia rentowego skarżącej. Protokołem z dnia [...] r. zaś, zajął ruchomość strony.
Pismem z dnia [...] r. pełnomocnik skarżącej - doradca podatkowy K. J. M. - wniósł o umorzenie postępowania egzekucyjnego i uchylenie czynności egzekucyjnych udokumentowanych zawiadomieniem o zajęciu prawa majątkowego z dnia [...] r. nr [...], podjętych na podstawie tytułu wykonawczego nr [...] - w oparciu o art. 59 § 1 pkt 2 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (u.p.e.a.), wskazując w uzasadnieniu wniosku, że nie rozpatrzone zostało odwołanie od decyzji nr [...] w terminie określonym w art. 139 § 3 ordynacji podatkowej, skutkiem czego nastąpiło wstrzymanie wykonania przedmiotowej decyzji z mocy prawa.
Pełnomocnik skarżącej podniósł, że stosownie do przepisów ordynacji podatkowej, w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r., jeżeli odwołanie nie zostało załatwione w terminie określonym w art. 139 § 3 ordynacji, a decyzja do tego czasu nie została wykonana, jej wykonanie ulega wstrzymaniu z mocy prawa, do dnia doręczenia decyzji organu odwoławczego. Wnioskodawca wywodził, że w dniu doręczenia aktualizacji tytułu wykonawczego i zawiadomienia o zajęciu świadczenia rentowego, egzekwowany obowiązek był niewykonalny, z uwagi na wstrzymanie wykonania decyzji Naczelnika Urzędu Skarbowego w Z. z dnia [...] r. nr [...], będącej podstawą wystawionego tytułu wykonawczego. Zdaniem autora wniosku, organ zobowiązany był w takiej sytuacji do wydania postanowienia o zawieszeniu postępowania egzekucyjnego.