Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 20 lipca 2010 r., sygn. IV SA/Wa 586/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Danuta Dopierała (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Agnieszka Góra-Błaszczykowska, Sędzia WSA Łukasz Krzycki, Protokolant Marek Lubasiński, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 lipca 2010 r. sprawy ze skargi Powiatu P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w C. z dnia [...] lutego 2010 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego - oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] grudnia 2009 r. nr [...] Wójt Gminy P., na podstawie art. 105 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego [(t.j. Dz. U. z 2000 r., Nr 98, poz. 1071 ze zm.), powoływanej dalej jako: "k.p.a."], umorzył jako bezprzedmiotowe postępowanie wszczęte z urzędu w sprawie zakłócenia stosunków wodnych we wsi K. i M..

W uzasadnieniu decyzji wskazał, iż ww. postępowanie zostało wszczęte w następstwie pisma Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w W. z dnia [...] lutego 2009 r. przekazującego zgodnie z właściwością pismo K. i R. małżonków S. oraz J. i T. małżonków S. - mieszkańców wsi M.. W piśmie tym podważyli oni zasadność dokonania w 2008 r. odmulenia i udrożnienia rowu przydrożnego przez Zarząd Dróg Powiatowych w P. .w miejscowościach M. i K.. Stwierdzili, że działania te doprowadziły do zbytniego pogłębienia rowu, na skutek czego rowem tym do wysokości ich posesji spływa woda z pól należących do sąsiedniej miejscowości K.. Nadto wskazali, że woda ma utrudnione możliwości odpływu z tego rowu i zbyt długo w nim zalega, co powoduje - prawdopodobnie poprzez przesiąkanie -zalewanie ich posesji. Stwierdzili, że renowacja rowu doprowadziła do zachwiania stosunków wodnych we wsiach M. i K., co skutkowało powstaniem szkód na ich nieruchomościach.

W wyniku przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego (dowód z oględzin nieruchomości nr ewid. [...] położonej we wsi M., stanowiącej drogę powiatową, dowód z przesłuchań świadków, analiza mapy sytuacyjno-wysokościowej terenu) organ uznał, że na ww. terenie nie doszło do zmiany stosunków gruntowo - wodnych w wyniku działania osób trzecich. Brak jest zatem przesłanek do wydania decyzji administracyjnej w trybie art. 29 ust. 3 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (Dz. U. z 2005 r, nr 239, poz. 2019 ze zm.). W szczególności organ wskazał, że rów przydrożny oddziałuje na grunty przyległe tak jak rów melioracyjny, powodując ich osuszenie, a więc oddziaływanie to jest pozytywne. Odmulenie rowu i udrożnienie przepustu pod drogą powiatową doprowadziło do swobodnego odpływu wody z rowów do rzeki P., co wpłynęło korzystnie na stosunki wodne we wsi K. i M..

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00