Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 21 lipca 2010 r., sygn. V SA/Wa 354/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Jolanta Bożek, Sędzia WSA - Krystyna Madalińska - Urbaniak (spr.), Sędzia WSA - Michał Sowiński, Protokolant - Agnieszka Groszek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 lipca 2010 r. sprawy ze skargi U.S. na decyzję Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców z dnia [...] grudnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie odmowy udzielenia zezwolenia na osiedlenie się; 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. stwierdza, że nie podlega ona wykonaniu do czasu uprawomocnienia się wyroku, 3. zasądza od Urzędu do Spraw Cudzoziemców na rzecz U.S. kwotę 557 pięćset pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi U.S., obywatela [...], jest decyzja Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców z [...] grudnia 2009 r. Nr [...] utrzymująca w mocy decyzję Wojewody [...] o odmowie udzielenia zgody na osiedlenie się. Powyższa decyzja zapadła w następującym stanie faktycznym :

W dniu 20 marca 2009r. skarżący wystąpił do Wojewody [...] z wnioskiem udzielenie zezwolenia na osiedlenie się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Cudzoziemiec jako podstawę ubiegania się o przedmiotowe zezwolenie wskazał przepisy Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z art. 52 ust. 5 w zw. z art. 8 ust. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, osoba, której pochodzenie polskie zostało stwierdzone zgodnie z ustawą, może osiedlić się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na stałe. Zainteresowany dla potwierdzenia swojego polskiego pochodzenia załączył do akt spraw m. in.: własny akt urodzenia, akty urodzenia swoich rodziców, ich akt małżeństwa, akt urodzenia swojej babci, akt małżeństwa dziadków, wniosek o wydanie paszportu prababci, zaświadczenie z parafii odnoście zaangażowania się babci w życie parafii, dyplom uznania dla babci za pomoc w odbudowie i odrodzeniu parafii, świadectwo chrztu swojej matki oraz pismo siostry swojej babci, w którym opisuje związki swojej siostry z polskością. Jedynym dokumentem spośród wymienionych, który zawiera informację o polskiej narodowości jest wniosek o wydanie paszportu prababce cudzoziemca. Akty stanu cywilnego zawierają informacje o narodowości [...] osób, których dotyczą. W toku postępowania przed organem I instancji zainteresowany wypełnił ankietę, która potwierdziła, iż zna on język polski w mowie i piśmie, a nadto posiada wiedzę na temat polskiej historii i kultury. Cudzoziemiec podał ponadto, iż w Polsce przebywa od [...].10.2005r. - studiuje na A. ( zarządzanie i marketing ), cała jego rodzina zamieszkuje na terenie [...] - w miejscowościach [...]. Języka polskiego uczył się najpierw w domu - od dziadków i mamy, a następnie pobierał lekcje u profesora języka polskiego na uniwersytecie w G. i uczestniczył w kole naukowym języka polskiego. Wskazał, że osobami narodowości polskiej w jego rodzinie są: pradziadek J.Ż., prababcia R.Ż., dziadek S.R., babcia W.R. i mama A.R.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00