Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 28 lipca 2010 r., sygn. IV SA/Po 88/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Donata Starosta (spr.) Sędziowie NSA Ewa Makosz-Frymus WSA Izabela Bąk-Marciniak Protokolant sekr. sąd. Joanna Andrzejak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 lipca 2010 r. sprawy ze skargi S.P. na postanowienie Wojewody Wielkopolskiego z dnia [...] grudnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie zawieszenia postępowania administracyjnego 1. uchyla zaskarżoną decyzję 2. Zasądza od Skarbu Państwa (Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu) na rzecz adwokata P.S. wynagrodzenie w kwocie [...] (słownie: [...]) złotych podwyższone o kwotę [...] (słownie: [...]) złotych stawki podatków od towarów i usług przewidzianej dla tego rodzaju czynności - łącznie [...] (słownie: [...]) złotych tytułem nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu. 3. Zasądza od Skarbu Państwa (Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu) na rzecz adwokata R.M. wynagrodzenie w kwocie [...] (słownie: [...]) złotych podwyższone o kwotę [...] (słownie: [...]) złotych stawki podatków od towarów i usług przewidzianej dla tego rodzaju czynności - łącznie [...] (słownie: [...]) złotych tytułem nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 30 września 2008 roku złożonym do Urzędu Miejskiego Spraw Obywatelskich w Poznaniu S.P. domagał się wymeldowania z pobytu stałego swego syna R.P. z mieszkania położonego w Poznaniu na [...][...].

Postanowieniem z dnia [...] września 2009 roku Prezydent Miasta Poznania zawiesił postępowanie administracyjne w sprawie wymeldowania powołując jako podstawę prawną art.97§ 1 pkt.4 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 roku Kodeks postępowania administracyjnego(tekst jednolity Dz.U. nr 98 poz.1071 z 2000 z późniejszymi zmianami. Organ administracyjny pierwszej instancji zawieszenie postępowania uzasadnił ,iż w dniu 3 grudnia 2008 roku R.P. dostarczył kserokopię złożonego w dniu 27 października 2008 roku w Sadzie Rejonowym w sprawie [...] w [...] pozwu o złożonego przeciwko S.P. o naruszenie posiadania , a w treści pozwu znajdowało się też żądanie umożliwienia mu korzystania z pomieszczeń mieszkalnych na [...][...] w Poznaniu, gdzie nie ma dostępu. W dniu 21 sierpnia 2009 roku ustalono telefonicznie ,że w sprawie o przywrócenie naruszonego posiadania części lokalu nr [...] na [...] w Poznaniu wyznaczono pierwszy termin rozprawy. W uznaniu organu administracyjnego pierwszej instancji rozstrzygnięcie sprawy przed sądem powszechnym o naruszenie posiadania lokalu jest zagadnieniem wstępnym w sprawie administracyjnej o wymeldowanie, ponieważ w rozpoznawanej sprawie spór dotyczy przesłanki opuszczenia lokalu przez R.P.. Na poparcie twierdzeń organ administracyjny przytoczył stanowisko reprezentowane w orzecznictwie sądowo administracyjnym. W uznaniu organu administracyjnego pierwszej instancji prawomocne orzeczenie oddalające powództwo R.P. będzie oznaczało,iż zasadnym stanie się wymeldowanie. Jeżeli natomiast wymienionemu zostanie przywrócone posiadanie tego lokalu-będzie mógł do niego powrócić i jeżeli to uczyni, nie będzie podstaw do jego wymeldowania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00