Wyrok WSA w Łodzi z dnia 7 lipca 2010 r., sygn. II SA/Łd 451/10
Dnia 7 lipca 2010 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Tomasz Zbrojewski Sędziowie Sędzia NSA Anna Stępień Sędzia WSA Sławomir Wojciechowski (spr.) Protokolant asystent sędziego Agnieszka Gortych-Ratajczyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 lipca 2010 roku sprawy ze skargi R. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zasiłku celowego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta P. z dnia [...] Nr [...].
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] Nr [...] Prezydent Miasta P. na podstawie art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. Nr 98, poz. 1071 ze zm.), art. 11 ust. 2, art. 39 ust. 1, art. 106 ust. 4, art. 107 ust. 1, art. 110 ust. 7, ust. 8 ustawy z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej (Dz.U. z 2008r., nr 115, poz. 728 ze zm.) odmówił R. S. pomocy w formie zasiłku celowego.
W uzasadnieniu organ przywołał ustalenia stanu faktycznego sprawy, z których wynika, iż w odpowiedzi na wniosek strony z dnia 2 grudnia 2009r. o udzielenie pomocy w formie zasiłku celowego, pracownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej zwrócił się do strony z informacją, iż planowane jest przeprowadzenie wywiadu środowiskowego w dniach 7-9 grudnia 2009r., ze wskazaniem godzin pracy. Strona pouczona również została, iż nieobecność w ustalonych dniach i godzinach będzie potraktowane jako brak współpracy z pracownikiem MOPS. Na okoliczność podjętych czynności sporządzony została raport, którego podpisania strona odmówiła, jednocześnie złożyła podanie o przeprowadzenie wywiadu w terminie 16 grudnia 2009r. w godzinach 8-12. Pracownik MOPS ponownie poinformował stronę, iż z uwagi na organizację pracy urzędu wywiad zostanie przeprowadzony w terminie i godzinach pierwotnie wskazanych. Natomiast w dniu 4 grudnia 2009r. wpłynął do organu faks, w którym strona oświadczyła, iż na pracownika MOPS będzie oczekiwać w domu, w dniu 7 grudnia 2009r. we wskazanych przez pracownika socjalnego godzinach. Jak wynika z akt sprawy pracownik Ośrodka udał się do strony w dniu 8 grudnia 2009r., ponieważ nikogo nie zastał w skrzynce pocztowej pozostawił informację o wizycie. Z ustalonego w sprawie stanu faktycznego i prawnego organ wywiódł, iż strona uniemożliwiła przeprowadzenie pracownikowi socjalnemu wywiadu środowiskowego, gdyż zdaniem organu nie ma istotnych przeszkód, aby wnioskodawca oczekiwał w swoim miejscu zamieszkania na pracownika MOPS w terminie i godzinach przez urząd wyznaczonych. Organ zauważył, iż zachowanie strony nie jest przypadkiem odosobnionym, ponieważ w poprzednich miesiącach, gdy również występowała o pomoc, także utrudniała przeprowadzenie wywiadu. Przywołując art. 11 ust. 2 ustawy o pomocy społecznej podniósł, iż brak współdziałania osoby z pracownikiem socjalnym w rozwiązywaniu trudnej sytuacji życiowej może stanowić podstawę do odmowy przyznania świadczenia i z takim przypadkiem mamy do czynienia w niniejszej sprawie.