Wyrok WSA w Krakowie z dnia 14 lipca 2010 r., sygn. I SA/Kr 960/10
Sygn. akt I SA/Kr 960/10 | | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 14 lipca 2010r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Stanisław Grzeszek (spr.), Sędziowie: WSA Agnieszka Jakimowicz, WSA Urszula Zięba, Protokolant: Daniel Marzec, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 lipca 2010 r., sprawy ze skarg W. K., na decyzje Dyrektora Izby Skarbowej, z dnia 24 marca 2010 r. Nr[...], [...],, [...], [...],, [...], [...],, [...], [...],, [...], [...], [...], w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do listopada 2004 r., - skargi oddala -
Uzasadnienie
Decyzjami z dnia 16 września 2009r. o numerach od [...] do [...] Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej określił podatnikowi wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia 2004r. do listopada 2004r.
W uzasadnieniach tych rozstrzygnięć organ podniósł, iż przeprowadzone postępowanie kontrolne wykazało, że podatnik nie zaewidencjonował w kontrolowanym okresie tj. styczeń - grudzień 2004r. przychodów ze sprzedaży napojów alkoholowych oraz dań "na wynos" w pełnej należnej wysokości przez co zaniżył należny podatek od towarów i usług. Jak wyjaśniono kontrolowany osiągał w 2004r. przychody podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie ze sprzedaży usług gastronomicznych, a to w restauracji "W" w Z. ul. Z. oraz w punkcie gastronomicznym "R." w Z. przy ul. K.
Organ kontroli skarbowej przeprowadził szczegółową analizę ilościowo - wartościową sprzedaży i zakupów towarów handlowych dokonanych w grudniu 2004r. W wyniku tej analizy organ stwierdził, że nawet przy zerowym stanie magazynowym na dzień 1 grudnia 2004r., rozchód alkoholu w grudniu 2004r. w cenach zakupu netto był wyższy niż zaewidencjonowany przychód z jego sprzedaży.
W tym stanie rzeczy organ dokonał rozliczenia zakupionego w 2004r. alkoholu, sporządzając w przypadku piwa zestawienie ilościowo - wartościowe, natomiast pozostałe alkohole zestawiono wartościowo w cenach zakupu netto. Na podstawie faktur VAT dokumentujących sprzedaż usług gastronomicznych w restauracji "W" oraz załączonych do nich paragonów z kas fiskalnych ustalono cenę poszczególnych alkoholi.