Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 23 lipca 2010 r., sygn. III SA/Gl 481/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Henryk Wach, Sędziowie Sędzia WSA Magdalena Jankiewicz, Sędzia WSA Gabriela Jyż (spr.), Protokolant sekretarz sądowy Anna Tymowska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 lipca 2010 r. przy udziale - sprawy ze skargi D. P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...], znak: [...] Dyrektor Izby Skarbowej w K. utrzymał w mocy decyzje organy I instancji, tj. decyzję z dnia [...] znak: [...] Naczelnik Urzędu Skarbowego w R., którą ten ostatni określił Panu D.P. (skarżącemu) zobowiązanie podatkowe z tytułu podatku od towarów i usług za styczeń 2004 r. w wysokości [...] zł.
W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji organ odwoławczy przedstawił następujący stan faktyczny i prawny sprawy: W toku kontroli w zakresie uzyskanych w 2003 r. i 2004 r. przychodów oraz ustalenia obowiązku rejestracji w podatku od towarów i usług stwierdzono, że w grudniu 2003 r. Pan D.P. przekroczył wartość sprzedaży uprawniającą do korzystania ze zwolnienia podmiotowego od podatku od towarów i usług. Z protokołu kontroli wynika, iż kontrolowany nie prowadził w okresie od [...] do [...] ewidencji sprzedaży dla potrzeb VAT, o której mowa w art. 27 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, a w momencie utraty zwolnienia nie zaprowadził ewidencji stosownie do postanowień art. 27 ust. 4 tej ustawy. Pomimo utraty zwolnienia podatnik nie złożył przed dniem wykonania pierwszej czynności opodatkowanej zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku od towarów i usług oraz w badanym okresie nie składał deklaracji VAT-7.
Z ustaleń zawartych w protokole kontroli, w zakresie prawidłowości rozliczenia podatku od towarów i usług za styczeń 2004 r. wynika, iż skarżący był w analizowanym okresie właścicielem: [...] części nieruchomości położonej w C. przy ul. [...], na której usytuowany jest budynek 3-piętrowy mieszczący jeden lokal użytkowy oraz 17 mieszkań, [...] części nieruchomości położonej w P. przy ul. [...], na której znajdują się budynek 3-piętrowy mieszczący 3 lokale użytkowe oraz 14 mieszkań, 2 garaże, miejsca na reklamę. Jednocześnie Pan D.P. wyznaczony został do pełnienia funkcji zarządcy w/w nieruchomości (z tym, że zarząd nieruchomości w C. przy ul. [...] wyżej wymieniony sprawuje od [...]).