Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 20 lipca 2010 r., sygn. IV SA/Gl 31/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Wiesław Morys Sędziowie Sędzia NSA Szczepan Prax Sędzia WSA Małgorzata Walentek (spr.) Protokolant st. sekretarz sądowy Agnieszka Janecka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 lipca 2010 r. sprawy ze skargi S. O. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej uchyla zaskarżoną decyzję.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] r. Nr [...] Powiatowy Inspektor Sanitarny w S., w oparciu o art. 5 pkt 4a ustawy z dnia 14 marca 1985r i Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2006r. Nr 122, poz. 851 ze zm.), orzekł o braku podstaw do stwierdzenia u S.O. choroby zawodowej - obustronnego trwałego ubytku słuchu typu ślimakowego wymienionej w poz. 21 wykazu chorób zawodowych stanowiącego załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. Nr 105, poz.869).

Z motywów wskazanego rozstrzygnięcia wynikało, że S. O. będąc zatrudniony w A Sp. z.o.o. w S. w okresie od 01.04.1965 do 28.02.1973 jako [...], podczas sterowania urządzeniami [...] pracował w kontakcie z hałasem o natężeniu od 64dB do 85dB oraz w okresie od 01.03.1973 do 15.02.2004r. [...] oraz [...] podczas sprawowania nadzoru przez ok. 4 godzin na zmianę roboczą polegającego na kontroli prowadzonych w terenie [...], pracował w kontakcie z hałasem pochodzącym od pracujących (w odległości powyżej 10 metrów) [...] takich jak: [...], dla których równoważny poziom dźwięku na stanowiskach obsługi mieścił się w granicach od 80dB do 93,4dB.

Natomiast przeprowadzona w Szpitalu - Przychodni Chorób Zawodowych Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w S. diagnostyka audiologiczna obejmująca audiometrię tonalną i impedancyjną oraz próby lokalizacyjne wykazała u ww. niedosłuch odbiorczy o lokalizacji ślimakowej w uchu prawym oraz głuchotę ucha lewego bez możliwości wykonania prób lokalizacyjnych. Przesuniecie progu słuchu określone jako średnia arytmetyczna dla częstotliwości 1,2,3 kHz wykazało dla ucha prawego - 45dB; 46dB, dla ucha lewego - nieoznaczalne. Organ uznał, że pomimo narażenia zawodowego na hałas nie było podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej, gdyż rozpoznany badaniami stan narządu słuchu nie upoważnia do rozpoznania choroby zawodowe - nie spełnia kryteriów klinicznych obustronnego trwałego ubytku słuchu typu ślimakowego spowodowanego hałasem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00