Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 9 czerwca 2010 r., sygn. III SA/Wr 148/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Malinowska - Grakowicz, Sędzia WSA Maciej Guziński (sprawozdawca), Jerzy Strzebinczyk, Protokolant Halina Rosłan, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 9 czerwca 2010 r. sprawy ze skargi W. O. na zarządzenie zastępcze Wojewody D. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie wygaśnięcia mandatu Radnego Miasta L. oddala skargę.
Uzasadnienie
Wojewoda D. zarządzeniem zastępczym [...] z dnia [...] r. stwierdził wygaśnięcie mandatu W. O. - radnego Miasta L. Podstawą tego zarządzenia jest art. 24f ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm., dalej także u.s.g.). Wojewoda prowadząc postępowanie wyjaśniające ustalił, że radny pełni funkcję członka zarządu "A" w K. G. od dnia [...] r. Dalej ustalił, że "A" w K. G., Oddział w L. prowadzi i obsługuje rachunek bankowy Gminy L., na podstawie zawartej [...] r. umowy. Stroną tej umowy jest "A" w K. G. działający przez Oddział w L., który nie posiada osobowości prawnej. Ustalił także, że radny jako członek zarządu Banku uczestniczy w jego posiedzeniach i bierze udział w podejmowaniu decyzji wymagających kolegialnych rozstrzygnięć, w tym decyzji kredytowych, których zakres określony jest w § [...] Statutu Banku. Radny nie składa w imieniu Banku oświadczeń woli w zakresie praw i obowiązków majątkowych. Wojewoda ustalił, że Zarząd kieruje działalnością Banku kolegialnie poprzez podejmowanie uchwał. Zarząd Banku w K. G. jako organ zarządzający Bankiem działa w imieniu całego Banku, Oddział Banku jako jego jednostka organizacyjna działa w ramach struktury Banku w imieniu i na jego rzecz.
Na podstawie tych informacji wojewoda podjął ustalenia, czy pełnienie przez radnego funkcji członka zarządu "A" w K. G. i wykonywanie przez niego mandatu radnego Miasta L. narusza dyspozycję art. 24f ust. 1 u.s.g. Z przepisu tego wynika zakaz prowadzenia przez radnego działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której uzyskał mandat, a także zarządzania taką działalnością lub bycia przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności. Naruszenie tego zakazu, według art. 190 ust. 1 pkt 2a ustawy z dnia 16 lipca 1998 r. Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw (Dz. U. z 2003 r. Nr 159, poz. 1547 ze zm.), powoduje wygaśnięcie mandatu radnego.