Wyrok WSA w Warszawie z dnia 30 czerwca 2010 r., sygn. VI SA/Wa 793/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Halina Emilia Święcicka Sędziowie Sędzia WSA Zbigniew Rudnicki Sędzia WSA Danuta Szydłowska (spr.) Protokolant Jan Czarnacki po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 czerwca 2010 r. sprawy ze skargi "S." Sp. z o.o. z siedzibą w K. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] maja 2009 r. nr [...] w przedmiocie unieważnienia prawa ochronnego na znak towarowy 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. stwierdza, że uchylona decyzja nie podlega wykonaniu; 3. zasądza od Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej na rzecz skarżącej "S." Sp. z o.o. z siedzibą w K. kwotę 1617 (jeden tysiąc sześćset siedemnaście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] maja 2009 r. Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej po rozpoznaniu na rozprawie w dniu ]...] maja 2009 roku sprawy o unieważnienie prawa ochronnego na znak towarowy SUNMEDIA o numerze [...] na rzecz firmy S. Sp. z o.o. z siedzibą w K. na skutek sprzeciwu firmy M. z siedzibą w P., S. na podstawie art. 246 i 247 ust. 2 oraz 132 ust. 2 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (Dz. U. Nr 119, poz.1117 ze zm.), dalej P.w.p., orzekł o unieważnieniu prawa ochronnego na znak towarowy SUNMEDIA o numerze [...] oraz przyznał wnioskodawcy zwrot kosztów postępowania w sprawie.
Uzasadniając swoje rozstrzygnięcie organ wskazał, iż w dniu [...] lutego 2007 roku firma M. z siedzibą w P., S., na podstawie art. 132 ust. 2 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. P.w.p., złożyła sprzeciw wobec udzielenia prawa ochronnego na słowny znak towarowy "SUNMEDIA" [...] na rzecz S. Sp. z o.o. z siedzibą w K. przeznaczony do oznaczania produktów w klasie 09 i 16.
Sprzeciwiająca się podniosła, że znak ten jest podobny do należących do niej znaków towarowych SUN [...] oraz Sun [...]. Pierwszy z powyższych znaków został przeznaczony do oznaczania towarów "komputery, sprzęt komputerowy, oprogramowanie komputerowe, oprzyrządowania komputerowe", zaś drugi z przeciwstawionych znaków do "druków i publikacji, podręczników i instrukcji dla użytkowników, książek, broszur, arkuszy z danymi, raportów, katalogów, ulotek i magazynów z dziedziny komputerów i techniki informacyjnej". Znak sporny jak i przeciwstawione mu oznaczenia posiadają zatem tożsame towary, podobieństwo oznaczeń zachodzi w zakresie warstw: wizualnej, fonetycznej i znaczeniowej, z uwagi na zastosowanie we wszystkich trzech znakach członu SUN, zaś zastosowanie w spornym znaku członu MEDIA nie może stanowić o dystynktywnym charakterze. Nadto oznaczenie SUNMEDIA narusza jego prawa do znaków renomowanych.