Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 15 czerwca 2010 r., sygn. VII SA/Wa 2347/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Mariola Kowalska (spr.), , Sędzia WSA Małgorzata Miron, Sędzia WSA Elżbieta Zielińska-Śpiewak, Protokolant Agnieszka Ciszek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 czerwca 2010 r. sprawy ze skargi M. P., J. P. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] października 2009 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia obowiązku wykonania rozbiórki I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji, II. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku.

Uzasadnienie

Postępowanie administracyjne prowadzone w niniejszej sprawie miało następujący przebieg:

Decyzją z dnia [...] sierpnia 2009 r., Nr [...] Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w [...], działając na podstawie art. 49 b ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane, po rozpatrzeniu sprawy legalności i prawidłowości realizacji płyty obornikowej zlokalizowanej na działce nr [...] we wsi [...] gm. R., nakazał M. i J. P. rozbiórkę płyty obornikowej.

W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, iż w trakcie kontroli przeprowadzonej przez pracowników organu w dniu 27 maja 2009 r., na terenie działki nr [...] we wsi [...] ustalono, iż na działce tej istnieje płyta obornikowa, betonowa o wymiarach około 16,00 x 4,80 m, która położona jest od granicy z działką sąsiednią w odległości około 2,50 m. Płyta obudowana została murkami oporowymi o wysokości około 60 cm. Według oświadczenia M. P. płyta została zrealizowana w 1972 roku. Podczas kontroli ustalono również, że na dokumentacji dotyczącej budynku inwentarskiego z 1969 r. płyta obornikowa nie widnieje. M. i J. P. nie przedłożyli dokumentów potwierdzających prawo do realizacji płyty obornikowej. Uzasadniając decyzję organ I instancji wskazał także, że w dniu 1 czerwca 2009 r. do organu wpłynęło pismo świadków powołanych przez M. i J. P., którzy oświadczyli, że płytę obornikową na działce nr [...] wybudowano w 1972 roku. Z uwagi na wątpliwości dotyczące czasu powstania spornego obiektu, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w [...] wezwał właścicieli działki sąsiedniej nr [...] - K. i A. B. - do przedłożenia dokumentacji zrealizowanego budynku mieszkalnego. Z przedłożonych przez zobowiązanych projektów zagospodarowania działki nr [...], sporządzonych na mapach do celów projektowych z lat 2000 i 2003, których obszar opracowania obejmował także części działki nr [...], nie wynika aby na działce nr [...], w jej wschodniej części, była w tym czasie zlokalizowana płyta obornikowa. Brak jest także płyty obornikowej na mapie z roku 2006, na której zamieszczono inwentaryzację budynku znajdującego się na działce nr [...].

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00