Orzeczenie
Wyrok WSA w Warszawie z dnia 9 czerwca 2010 r., sygn. VI SA/Wa 253/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Danuta Szydłowska Sędziowie Sędzia WSA Dorota Wdowiak Sędzia WSA Andrzej Wieczorek (spr.) Protokolant Eliza Mroczek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 czerwca 2010 r. sprawy ze skarg M. W. i M. W. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] października 2009 r. nr [...] w przedmiocie unieważnienia patentu na wynalazek pt. "Kołek mocujący" nr [...] oddala skargi
Uzasadnienie
Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej decyzją z dnia [...] października 2009 r. nr [...] działając po rozpoznaniu na rozprawie w dniu [...] października 2009 r. sprawy z wniosku "[...]" S.A., o unieważnienie patentu nr [...] na wynalazek pt.: "Kołek mocujący", udzielonego na rzecz M. W., działając na podstawie art. 89 ust. 1 oraz art.24, 25 i 26 Ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (tekst jednolity: Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 z późniejszymi zmianami) - dalej jako p.w.p. oraz art. 98 k.p.c w związku z 256 ust. 2 Ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. p.w.p. (tekst jednolity: Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 ze zm.) unieważnił patent.
Ustalono, że - wnioskująca - spółka "[...]" S.A. wystąpiła o unieważnienie patentu nr [...] na wynalazek pt.: "Kołek mocujący", udzielonego na rzecz M. W., z pierwszeństwem od dnia [...] listopada 2003 r. Ponadto oświadczeniem z dnia [...] czerwca 2008 r. stwierdzono, że współtwórcą wynalazku były w częściach równych dwie osoby tj. - uprawnieni/skarżący - M. W. i M. W..
Swój interes prawny wnioskodawca wywodził z faktu, że produkuje i wprowadza do obrotu gospodarczego kołki mocujące, w tym także kołki mocujące o cechach objętych spornym patentem, a więc sporny patent prowadzi do ograniczenia zagwarantowanej swobody działalności gospodarczej wnioskodawcy. Uprawniona zaś rozsyła do kontrahentów wnioskodawcy pisma ostrzegawcze z żądaniami wycofania ww. kołków ze sprzedaży, wydania uzyskanych korzyści i zamieszczenia stosownego oświadczenia w prasie. Ponadto wskazał, że uprawnieni wniosła do Sądu Rejonowego w [...] wezwanie do próby ugodowej, w którym domaga się zaniechania naruszania spornego patentu, wycofania z rynku kołków produkcji wnioskodawcy, zapłaty odszkodowania oraz dwukrotnego zamieszczenia przez wnioskodawcę stosownego oświadczenia w prasie.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right