Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 24 czerwca 2010 r., sygn. II SA/Rz 180/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący WSA Joanna Zdrzałka /spr./ Sędziowie WSA Zbigniew Czarnik WSA Magdalena Józefczyk Protokolant st. sekr. sąd. Anna Mazurek-Ferenc po rozpoznaniu w Wydziale II Ogólnoadministracyjnym na rozprawie w dniu 24 czerwca 2010 r. sprawy ze skarg B. J. na decyzje Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] grudnia 2009 r. nr [...] [...] grudnia 2009 r. nr [...], [...] grudnia 2009 r. nr [...], [...] grudnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania stypendium szkolnego I. uchyla zaskarżone decyzje i poprzedzające je decyzje Wójta Gminy [...] z dnia [...] listopada 2009 r. nr [...], nr [...]; nr [...], nr [...]; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącej B. J. kwotę 40 zł /słownie: czterdzieści złotych/ tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Decyzjami z dnia [...] listopada 2009 r. Nr [...], [...], [...] i [...] Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, działający z upoważnienia Wójta Gminy, po rozpoznaniu wniosków B. J. odmówił przyznania pomocy materialnej w formie stypendium szkolnego dla D. J., K. J., Ł. J. i B. J.

Za podstawę odmownych decyzji organ przyjął przekroczenie kryterium dochodowego obliczonego zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, które stanowi jeden z warunków przyznania stypendium szkolnego przewidzianego w art. 90 d ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty.

W odwołaniu złożonym od wszystkich wymienionych decyzji B. J. podkreśliła fakt, że jej rodzina jest rodziną wielodzietną, a cały ciężar utrzymania spoczywa na niej, bowiem tylko na ona pracuje, mąż pozostaje na zasiłku dla bezrobotnych. Jeden z synów jest chory i wymaga specjalistycznej opieki. Odwołująca pobiera na niego zasiłek pielęgnacyjny i uważa, że zasiłek ten nie powinien być wliczany do dochodu rodziny. Podobnie zakwestionowała fakt doliczenia do dochodu rodziny dochodu z gospodarstwa rolnego, w sytuacji, gdy żadnego gospodarstwa rolnego nie prowadzą z mężem, a posiadany przez nich areał ziemi to działka o pow. 41 arów, na której stoi dom.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00