Wyrok WSA w Łodzi z dnia 15 czerwca 2010 r., sygn. I SA/Łd 302/10
Dnia 15 czerwca 2010 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Świderska (spr.), Sędziowie Sędzia NSA Bogusław Klimowicz, Sędzia NSA Paweł Janicki, Protokolant Tomasz Furmanek, po rozpoznaniu w dniu 1 czerwca 2010 roku na rozprawie sprawy ze skargi G. G. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie określenia w podatku od towarów i usług nadwyżki podatku należnego nad naliczonym do wpłaty za marzec 2003 r. oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] Naczelnik Urzędu Skarbowego w R. określił G.G. w podatku od towarów i usług nadwyżkę podatku należnego nad naliczonym do wpłaty za miesiąc marzec 2003 roku w kwocie 6.926 zł. W uzasadnieniu wskazał, że w trakcie przeprowadzonej kontroli podatkowej organ podatkowy pierwszej instancji stwierdził, iż podatnik niezasadnie dokonał obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z faktury z dnia 25 marca 2003 roku dokumentującej zakup paliwa od firmy P.T.U.-H. "A.R" Marek Kapuścik z siedzibą w C. - D., co spowodowało zawyżenie podatku naliczonego. Powyższa faktura nie mogła stanowić podstawy do obniżenia podatku należnego o zawarty w niej podatek naliczony, gdyż nie odzwierciedlała rzeczywistego zdarzenia gospodarczego.
Po rozpoznaniu odwołania, Dyrektor Izby Skarbowej w Ł. decyzją z dnia [...] utrzymał w mocy rozstrzygnięcie organu pierwszej instancji. W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy, że z informacji uzyskanych od Naczelnika Urzędu Skarbowego w C.-D. wynika, że działalność firmy "A." jest zawieszona od dnia 1 września 2003 r., właściciel firmy przebywa w areszcie, a dokumentacja firmy została zabezpieczona przez organy ścigania w związku z dochodzeniem prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową w Rz.. Na podstawie zgromadzonego przez organy ścigania materiału dowodowego ustalono, że firma "A." M. K. należała do grupy firm wykorzystywanych w działalności zorganizowanej grupy, której celem było popełnianie przestępstw związanych z wytwarzaniem produktów ropopochodnych o charakterze paliw silnikowych z odbarwionego oleju opałowego i komponentów paliwowych, ich legalizacją oraz wprowadzaniem do obrotu handlowego jako pełnowartościowego oleju napędowego. Marek Kapuścik przesłuchiwany przez organy ścigania zarówno w charakterze świadka, jak i podejrzanego wyjaśnił, że zdawał sobie sprawę z rodzaju działalności, jaka w ramach tej firmy miała być prowadzona. Fakt wytwarzania na terenie dzierżawionej przez "A." bazy paliwowej produktu sprzedawanego następnie przez tę firmę jako olej napędowy potwierdził przesłuchany w dniu 6 lipca 2004 r. w charakterze podejrzanego S. K., pełnomocnik M. K.. Zeznał on, że w okresie jego pracy w firmie "A." (cyt.): (...) miało miejsce kupowanie komponentów i ich mieszanie na terenie bazy w Z. i produkowanie oleju napędowego". Podejrzany, przyznając się do zarzucanych mu czynów wyjaśnił, że był obecny w trakcie mieszania komponentów, a pomysłodawcą produkowanego w ten sposób oleju napędowego był P.S. M. K. przesłuchiwany w dniu 27 czerwca 2007 r zeznał: "zajmowałem się rozwożeniem paliwa do odbiorców, natomiast jeżeli chodzi o sam obrót dokumentów i obrót paliwami, znajdowaniem odbiorców zajmował się Pan P. S.. (...) na prośbę osób, które faktycznie prowadziły tą działalność podpisywałem dokumenty...nie wnikając w ich treść i przeznaczenie".