Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 11 czerwca 2010 r., sygn. I SA/Ke 265/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Mirosław Surma (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Maria Grabowska,, Sędzia WSA Danuta Kuchta, Protokolant Sekretarz sądowy Michał Gajda, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 11 czerwca 2010r. sprawy ze skargi Z. T. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nadpłaty w podatku akcyzowym oddala skargę.

Uzasadnienie

Dyrektor Izby Celnej decyzją z dnia [...] nr [...] utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego z dnia [...] nr [...] określającą Z T nadpłatę w podatku akcyzowym w wysokości 399 zł, z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego marki Peugeot 406.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ odwoławczy wskazał, że dniu 11 stycznia 2005r. Z T złożył w Urzędzie Celnym deklarację uproszczoną nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego marki Peugeot 406, a w dniu 31 stycznia 2005r. dokonał zapłaty podatku akcyzowego. Dnia 28 kwietnia 2009r. złożył wniosek w sprawie zwrotu nadpłaconego podatku akcyzowego w związku z nabyciem wewnątrzwspólnotowym przedmiotowego auta. We wniosku strona zaznaczyła, iż pojazd był uszkodzony.

Na wniosek Naczelnika Urzędu Celnego Starostwo Powiatowe przekazało organowi kserokopię dokumentów złożonych do rejestracji przedmiotowego pojazdu. Naczelnik Urzędu Celnego wezwał też stronę do przekazania wszelkiej dokumentacji potwierdzającej uszkodzenia przedmiotowego pojazdu w chwili nabycia wewnątrzwspółnotwego oraz dokumentacji potwierdzającej dokonanie napraw. Strona oświadczyła, iż dokumentów takich nie posiada.

Dyrektor Izby Celnej wyjaśnił, co jest nadpłatą w rozumieniu art. 72 § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej oraz wskazał, że nadpłata powstaje z dniem zapłaty przez podatnika podatku nienależnego lub w wysokości większej od należnej (art. 73 § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej). Z kolei ustawa o zwrocie nadpłaty w podatku akcyzowym zapłaconym z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego albo importu samochodu osobowego z dnia 9 maja 2008r. wskazuje (art. 1 i art. 2), iż zwrot nadpłaty przysługuje podatnikowi, który nabył wewnątrzwspólnotowo samochód osobowy albo dokonał importu samochodu osobowego w okresie od dnia 1 maja 2004 r. do 30 listopada 2006r. po upływie dwóch lat kalendarzowych od jego produkcji, licząc rok produkcji jako pierwszy rok kalendarzowy. Zgodnie z art. 3 tej ustawy kwotę zwrotu nadpłaty ustala się według stosownego wzoru. Natomiast w art. 3 ust 2 ww. ustawa wskazuje sposób ustalenia średniej wartości rynkowej samochodu osobowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00