Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 17 czerwca 2010 r., sygn. IV SA/Gl 15/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia WSA Teresa Kurcyusz-Furmanik Sędziowie Sędzia del. WSA Krzysztof Bogusz Sędzia WSA Stanisław Nitecki (spr.) Protokolant sekr. sąd. Ewa Pasiek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 czerwca 2010 r. sprawy ze skargi Spółdzielni A w M. na postanowienie Okręgowego Inspektora Pracy w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie inspekcji pracy - egzekucji administracyjnej świadczeń niepieniężnych - grzywna w celu przymuszenia 1. uchyla zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie Inspektora Pracy Państwowej Inspekcji Pracy Okręgowego Inspektoratu Pracy w K. z dnia [...] r. nr [...] 2. orzeka, że zaskarżone postanowienie nie może być wykonane.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia [...] r. Nr [...] Starszy Inspektor Pracy Państwowej Inspekcji Pracy Okręgowego Inspektoratu Pracy w K., działając na podstawie art. 119 § 1 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2005 r., Nr 225, poz. 1954 z późn. zm.), nałożył na Spółdzielnię Socjalną "A" w M. grzywnę w celu przymuszenia w wysokości [...] zł z wezwaniem do jej zapłaty w terminie do dnia [...] r. oraz domagał się niezwłocznego wykonania obowiązku wskazanego w tytule wykonawczym Nr [...] z dnia [...] r., wystawionym przez Inspektora Pracy Okręgowego Inspektoratu Pracy w K.

Spółdzielnia Socjalna "A" w M. złożyła zażalenie na powyższe postanowienie domagając się jego uchylenia oraz zarzuciła błąd, co do osoby zobowiązanego, niewykonalność nałożonego obowiązku, niedopuszczalność egzekucji administracyjnej oraz zastosowanie zbyt uciążliwego środka egzekucyjnego. Podniosła, że wymierzona już po raz kolejny w trudnej sytuacji finansowej Spółdzielni grzywna została nałożona w sposób arbitralny i krzywdzący, bowiem pozbawia jej właścicieli i zarazem pracowników wypłaty wynagrodzenia za pracę, chociaż sama Spółdzielnia nie uchyla się od wypłaty zaległych wynagrodzeń. Podkreśliła również, że jeżeli uiści grzywnę, to o taką kwotę, będzie miała mniej środków do wypłaty na zaległe wynagrodzenia. Jest to istotne w sytuacji utraty płynności finansowej Spółdzielni z powodu szkód powstałych w wyniku zagarnięcia jej majątku przez osoby oskarżone w sprawie karnej prowadzonej przez Sąd Okręgowy w G. o sygn. akt [...], co wynika z wyceny biegłego sądowego. Zatem wszystkie egzekucje i kary pieniężne, kilkakrotnie przekraczające zobowiązania i możliwości finansowe Spółdzielni, to tylko "pozorne dbanie o dobro członków - pracowników Spółdzielni". Spółdzielni nie stać na skopiowanie setek stron akt powołanej sprawy karnej, które jasno pokazują wpływ kradzieży na jej zapaść ekonomiczną, dlatego wnosi o wstrzymanie egzekucji wymierzonych dotychczas grzywien wobec jej członków za nie wypłacenie im wynagrodzeń. Potwierdzeniem takiego stanu rzeczy jest porozumienie zbiorowe spójne z art. 91 Kodeksu Pracy i zawarte na podstawie art. 185 Prawa spółdzielczego, które zostało odrzucone przez kontrolującego inspektora pracy, jako nie mające nic wspólnego z kodeksem pracy. Nadto nie dopuszczono jako dokumentów protokołu i uchwał z walnego zgromadzenia, co zdaniem Spółdzielni jest wielkim błędem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00