Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 24 czerwca 2010 r., sygn. I SA/Gd 224/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Gorzeń (spr.), Sędziowie Sędzia NSA Elżbieta Rischka, Sędzia WSA Irena Wesołowska, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Maria Flisikowska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 24 czerwca 2010 r. sprawy ze skargi Prezydenta Miasta na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej z dnia 24 grudnia 2009 r., nr [...] w przedmiocie zwrotu tytułu wykonawczego oddala skargę.
Uzasadnienie
Wierzyciel - Prezydent Miasta W. wystawił na A sp. z o.o.
tytuł wykonawczy nr [...] z dnia 21 października 2009 r., obejmujący należność z tytułu podatku od nieruchomości za okres IX, X, XI, XII 2008 r., a następnie przekazał go wraz wnioskiem o wszczęcie egzekucji do organu egzekucyjnego - Naczelnika Urzędu Skarbowego.
Postanowieniem z dnia [...] Naczelnik Urzędu Skarbowego zwrócił przedmiotowy tytuł wykonawczy wierzycielowi. Naczelnik, powołując się na dyspozycję art. 29 § 2 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 229, poz. 1954 z późn. zm.)- dalej u.p.e.a.- uznał, że nie jest organem egzekucyjnym właściwym do wszczęcia i prowadzenia egzekucji w niniejszej sprawie i wskazał jednocześnie Prezydenta Miasta G. jako właściwy organ egzekucyjny uprawniony do prowadzenia egzekucji w przedmiotowej sprawie.
W zażaleniu Prezydent Miasta W. wniósł o uchylenie powyższego postanowienia wskazując, że zgodnie z art. 19 u.p.e.a. organ gminy może być organem egzekucyjnym uprawnionym do wyegzekwowania obowiązku jedynie wtedy, gdy jest jednocześnie wierzycielem uprawnionym do żądania wykonania tego obowiązku. W jego ocenie, w przedmiotowej sprawie Prezydent Miasta G. w stosunku do należności podatkowych przysługujących Prezydentowi Miasta W., takim wierzycielem nie jest, stąd nie może być uznany za właściwy organ do prowadzenia egzekucji należności pieniężnych Prezydenta Miasta W..