Wyrok WSA w Warszawie z dnia 13 maja 2010 r., sygn. II SA/Wa 2144/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Anna Mierzejewska, Sędzia WSA Sławomir Antoniuk, Sędzia WSA Olga Żurawska - Matusiak (spr.), Protokolant Marek Kozłowski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 maja 2010 r. sprawy ze skargi A. W. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] października 2009 r. nr [...] w przedmiocie cofnięcia pozwolenia na broń palną sportową oddala skargę
Uzasadnienie
Komendant Główny Policji decyzją z [...] października 2009 r. [...] , wydaną na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 i art. 268 a kpa oraz art. 18 ust. 4 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (tekst jednolity Dz. U. z 2004 r. Nr 52, poz. 525 ze zm.), utrzymał w mocy decyzję Komendanta Stołecznego Policji z [...] lipca 2009 r. nr [...], cofającą A. W. (dalej jako skarżący) pozwolenie na posiadanie broni palnej sportowej.
Do wydania powyższej decyzji doszło w następującym stanie faktycznym i prawnym.
Komendant Stołeczny Policji w dniu [...] kwietnia 2007 r. wszczął z urzędu postępowanie administracyjne w sprawie cofnięcia skarżącemu pozwolenia na posiadanie broni palnej sportowej.
W toku postępowania organ I instancji ustalił, że skarżący jest członkiem [...] Klubu Sportowego [...] w W. od maja 1990 r., jednak nie wykazuje aktywności sportowej, jak również nie startuje w zawodach sportowych. W związku z tym, skarżący został wezwany do złożenia zaświadczenia stwierdzającego przynależność do klubu sportowego lub stowarzyszenia o charakterze strzeleckim zawierającego potwierdzenie czynnego uprawiania strzelectwa sportowego i wykazu udziału w zawodach strzeleckich. W odpowiedzi skarżący wskazał, iż strzelectwo trenuje na własnej strzelnicy. W celu potwierdzenia tej okoliczności, organ I instancji wystąpił do właściwego miejscowo organu Policji, który poinformował, że wskazana przez skarżącego strzelnica nie była używana od dłuższego czasu, a ponadto nie posiada zatwierdzonego regulaminu. Dodatkowo do organu I instancji zostało nadesłane pismo z Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego, w którym poinformowano, że skarżący nie posiada dokumentu, o którym mowa w art. 53 a ust. 1 ustawy z dnia 18 stycznia 1996 r. o kulturze fizycznej (tekst jednolity Dz. U. z 2007 r. Nr 226, poz. 1675), tj. patentu.