Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 18 maja 2010 r., sygn. IV SA/Wa 414/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Danuta Dopierała, Sędziowie Sędzia WSA Aneta Dąbrowska (spr.), Sędzia WSA Agnieszka Góra-Błaszczykowska, Protokolant Agnieszka Olszewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 maja 2010 r. sprawy ze skargi Spółdzielni Mieszkaniowo-Budowlanej "[...]" z siedzibą w W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] stycznia 2010 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania odwoławczego - oddala skargę -

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w W. decyzją z [...] stycznia

2010 r. (błędnie oznaczoną jako z "2009") - zaskarżoną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie - po rozpoznaniu odwołania Spółdzielni Mieszkaniowo - Budowlanej [...] od decyzji Prezydenta W. z [...] września 2009 r. ustalającej warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku biurowego z częścią usługową w przyziemiu budynku z podziemnym garażem, niezbędną infrastrukturą techniczną, elementami zagospodarowania terenu oraz zmianą geometrii istniejącego wjazdu (bez zmiany rzędnej) przy ul. [...] na działce nr [...] oraz części działki nr [...] i [...] na terenie dzielnicy [...] W., umorzyło postępowanie odwoławcze.

W uzasadnieniu Kolegium podniosło, iż o ile ustalenie warunków zabudowy następuje wyłącznie na wniosek inwestora, który jednocześnie określa przedmiot postępowania, to osoby, które znajdują się w obszarze oddziaływani inwestycji mogą mieć interes prawny w rozumieniu art. 28 kpa i tym samym prawo do uczestnictwa w toczącym się postępowaniu o ustalenia warunków zabudowy. W niniejszej sprawie stronami będą użytkownicy lub właściciele działek, na których będzie realizowana inwestycja, jak i bezpośrednio sąsiadujących z planowaną inwestycją, bowiem interes prawny w rozumieniu art. 28 kpa właściciela lub użytkownika wieczystego nieruchomości wiąże się z ochroną prawa własności, jaką gwarantuje art. 140 k.c. Zatem uprawnienie do bycia stroną wiąże się z ochroną prawa własności, bowiem w tym postępowaniu mogłaby zapaść decyzja tak kształtująca stosunki na sąsiedniej nieruchomości, iż będzie to miało wpływ na wykonywanie prawa własności przez właściciela sąsiedniej nieruchomości. Pojęcie interesu prawnego wymaga wskazania normy prawnej, chroniącej interes prawny danej osoby czy też przyznającej jej określone uprawnienie, skutkiem czego dany podmiot posiada interes prawny w postępowaniu administracyjnym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00