Wyrok WSA w Łodzi z dnia 13 maja 2010 r., sygn. I SA/Łd 198/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tomasz Adamczyk Sędziowie Sędzia WSA Cezary Koziński /spr./ Sędzia WSA Joanna Tarno Protokolant Asystent sędziego Jarosław Szkudlarek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 maja 2010 r. sprawy ze skargi M. N. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie określenia kwoty podatku od towarów i usług z tytułu importu towarów oddala skargę.
Uzasadnienie
I SA/Łd 198/10
UZASADNIENIE
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] nr [...] Dyrektor Izby Celnej w Ł., na podstawie art. 233 § 1 pkt 2 lit. a) ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) - powoływanej dalej jako "O.p.", uchylił decyzję Naczelnika Urzędu Celnego I w Ł. z dnia [...] nr [...] i określił M. N. podatek od towarów i usług w kwocie 6.734,- zł.
Organ odwoławczy stwierdził, iż skarżący zgłosił do procedury tranzytu zewnętrznego towary w postaci łożysk, części do łożysk, obudowy z łożyskiem (pochodzące z Chin i Indii), składając w organie celnym w dniu [...], dokument MRN nr [...]. Ponieważ urząd celny przeznaczenia towarów - Vaalimaa z Finlandii, nie potwierdził otrzymania przesyłki, Naczelnik Urzędu Celnego I w Ł. wszczął postępowanie poszukiwawcze; pismem z dnia 16 stycznia 2006 r. poinformował M.N. o niezakończeniu procedury tranzytu i jednocześnie wezwał go do przedstawienia alternatywnego dowodu zakończenia tej procedury. W odpowiedzi na wezwanie Urzędu, M.N. przedłożył pismo Federalnej Służby Celnej Rosji z dnia [...] nr [...]. Jednakże Naczelnik Urzędu Celnego I w Ł. przekazał ten dokument do zweryfikowania rosyjskim władzom celnym. W dniu 3 stycznia 2007 r. do Izby Celnej w Ł. wpłynęło pismo Ministerstwa Finansów nr [...] z dnia [...], do którego dołączono pismo Federalnej Służby Celnej Rosji nr [...] z dnia [...], z którego wynikało, że dokument nr [...] z dnia [...] (przedstawiony przez podatnika) został sfałszowany.