Orzeczenie
Wyrok WSA w Krakowie z dnia 7 maja 2010 r., sygn. I SA/Kr 1729/09
Sygn. akt I SA/Kr 1729/09 | | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 7 maja 2010 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Beata Cieloch, Sędzia: WSA Inga Gołowska (spr.), Sędzia: WSA Jarosław Wiśniewski, Protokolant: Aleksandra Osipowicz, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 maja 2010 r., sprawy ze skargi "C" S.A. w K., na indywidualną interpretację Ministra Finansów, z dnia 4 sierpnia 2009 r. Nr [...], w przedmiocie podatku od towarów i usług I. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, II. określa, że zaskarżona interpretacja nie może być wykonana w całości, III. zasądza od organu na rzecz strony skarżącej 457, 00 zł (czterysta pięćdziesiąt siedem złotych), tytułem zwrotu kosztów.
Uzasadnienie
W dniu 12 maja 2009r. (data wpływu do organu) wnioskodawca firma "C" Spółka Akcyjna w K. złożyła do Ministra Finansów (organ upoważniony- Dyrektor Izby Skarbowej) wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie w zakresie podatku od towarów i usług.
Wnioskodawca przedstawił następujący stan faktyczny:
w 2008r. wnioskodawca wykonywał w ramach działalności gospodarczej zarówno czynności opodatkowane jak i nieopodatkowane (zwolnione i niepodlegające) podatkiem od towarów i usług a zatem czynności w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego i czynności w związku którymi takie prawo nie przysługuje. Ponoszone przez wnioskodawcę wydatki związane z wykonywaniem w/w czynności stanowiły koszty o charakterze ogólnym co do których nie ma możliwości jednoznacznego powiązania z konkretnymi czynnościami czy grupą czynności. W tej sytuacji, zgodnie z art. 90 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, wnioskodawca może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. W roku 2008 podatnik dokonał zwrotu zaliczek wpłaconych przez klientów w latach poprzednich, w związku z czym wystawił faktury korygujące do faktur wystawionych w latach poprzednich. Doprowadziło to do sytuacji w której suma zwróconych kwot jest wyższa od sumy kwot należnych z tytułu sprzedaży a tym samym wartość podatku od towarów i usług przyjęła wartość ujemną-w deklaracjach VAT w pozycji sprzedaż opodatkowana wg stawki 22% wykazano wartość ujemną.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right