Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 26 kwietnia 2010 r., sygn. II SA/Wr 692/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Olga Białek Sędziowie Sędzia WSA Anna Siedlecka Sędzia NSA Julia Szczygielska (spr.) Protokolant Anna Biłous po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 26 kwietnia 2010r. sprawy ze skargi K.D. van Z. na decyzję Wojewody z dnia [...] sierpnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie wniesienia sprzeciwu do zgłoszenia wykonania robót budowlanych oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu decyzją z dnia [...] sierpnia 2009r., Nr [...], po rozpatrzeniu odwołania K.D.v.Z. na decyzję Starosty J. z dnia [...] maja 2009r., Nr [...], wnoszącego sprzeciw do zgłoszenia robót budowlanych, polegających na utwardzeniu placu celem umożliwienia wjazdu i przejazdu na działki nr 406/13, 406/6, 406/5 w W., Wojewoda na podstawie przepisu art.138 § 1 pkt 1 k.p.a. utrzymał w mocy w/w decyzję organu I instancji.

W uzasadnieniu organ odwoławczy stwierdził, że organ pierwszej instancji zobowiązany jest, posługując się odpowiednimi przepisami, do dokonania oceny treści zgłoszenia mając na uwadze ewentualne wystąpienie przyczyn zobowiązujących ten organ do wniesienia sprzeciwu. Zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994r.Prawo budowlane /Dz. U. z 2006r., Nr 156, poz.1118 ze zm./ - roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę lub po dokonaniu prawidłowego zgłoszenia wykonania robót budowlanych, niewymagających uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę. Zgłoszenia inwestor winien dokonać przed zamierzonym terminem rozpoczęcia robót budowlanych, a do ich wykonania nie może przystąpić przed upływem 30 dni od dnia dokonania zgłoszenia. Taki bowiem okres ustawodawca zagwarantował organowi na wniesienie ewentualnego sprzeciwu. W myśl art. 30 ust. 2 ustawy - Prawo budowlane w zgłoszeniu inwestor winien określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia. Ponadto do zgłoszenia należy dołączyć oświadczenie, o którym mowa w art. 32 ust. 4 pkt 2 niniejszej ustawy, tj. oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością oraz w zależności od potrzeb, odpowiednie szkice lub rysunki, a także pozwolenia, uzgodnienia i opinie wymagane odrębnymi przepisami. W razie konieczności uzupełnienia zgłoszenia właściwy organ nakłada, w drodze postanowienia, na zgłaszającego obowiązek uzupełnienia, w określonym terminie, brakujących dokumentów, a w przypadku nieuzupełnienia - wnosi sprzeciw, w drodze decyzji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00