Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 7 kwietnia 2010 r., sygn. III SA/Wr 881/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Jerzy Strzebinczyk (sprawozdawca) Sędziowie: Sędzia WSA Magdalena Jankowska-Szostak Sędzia WSA Małgorzata Malinowska-Grakowicz Protokolant: Renata Sawińska po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 7 kwietnia 2010 r. sprawy ze skargi M. G. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie ustalenia zobowiązania podatkowego w podatku od spadków i darowizn I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej we W. na rzecz strony skarżącej [...] ([...]) złotych kosztów postępowania; III. określa, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do dnia prawomocności wyroku.
Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia [...] r. (I Ns 695/08) Sąd Rejonowy dla W. Ś. stwierdził, że M. G. (zwany w dalszych wywodach uzasadnienia "skarżącym"), nabył w całości, wprost, spadek po zmarłym ojcu - M. G.. W dniu 24 listopada 2008 r. Sąd stwierdził prawomocność tego orzeczenia z dniem 14 listopada 2008 r.
Pismem nadanym dnia 23 grudnia 2008 r. skarżący zgłosił w Urzędzie Skar- bowym W. - S. M. nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych. W zgłoszeniu tym przedstawił do opodatkowania udział ( 1/2 ) w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego o powierzchni 39,99 m2, położonym we Wrocławiu, przy ulicy [..] (o wartości [...]) oraz udział ( 1/2 ) w nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym o powierzchni 59,40 m2, położonej w Kłodzku przy ulicy [...], o łącznej wartości [...]., w tym wartość udziału w budynku mieszkalnym - [...].
Po przeprowadzeniu postępowania podatkowego, organ pierwszej instancji, działając na podstawie przepisów art.: 1, 4a, 7, 8, 9 i 15 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz. U. z 2004 r., Nr 142, poz. 1514 ze zm.) wydał w dniu [...] decyzję ustalającą skarżącemu zobowiązanie podatkowe w podatku od spadków i darowizn, w kwocie [...], z tytułu nabycia majątku w drodze spadku. Organ podatkowy przyjął za podstawę opodatkowania czystą wartość praw nabytych przez spadkobiercę, w kwocie [...], a wysokość zobowiązania wyliczono przy zastosowaniu kwoty wolnej, określonej w art. 9 ustawy, bez uwzględnienia pozostałych ulg i zwolnień uregulowanych w ustawie o podatku od spadków i darowizn. Naczelnik wskazał, że - stosownie do przepisu art. 4a ust. 1 tej ustawy - zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma, macochę, jeżeli zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podat-kowego, tj. od dnia przyjęcia spadku.