Wyrok WSA w Warszawie z dnia 27 kwietnia 2010 r., sygn. III SA/Wa 2009/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jarosław Trelka, Sędziowie Sędzia WSA Marek Kraus, Sędzia WSA Jerzy Płusa (sprawozdawca), Protokolant Anna Kurdej, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 kwietnia 2010 r. sprawy ze skargi O. Sp. z o.o. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] sierpnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2) stwierdza, że uchylona interpretacja indywidualna nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz O. Sp. z o.o. z siedzibą w W. kwotę 440 zł (słownie: czterysta czterdzieści złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
O. sp. z o.o. z siedzibą w W. - zwana dalej "Spółką", złożyła w dniu 6 lipca 2009 r. (data wpływu do Ministra Finansów - organ upoważniony Dyrektor Izby Skarbowej w W. Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w P.) wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług.
We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Spółka nabyła własność autokarów, które następnie wprowadziła do ewidencji środków trwałych. Spółka nabyła autokary w celu wykorzystywania ich w działalności gospodarczej i wykorzystywała je wyłącznie w związku z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT (świadczenie usług transportowych). W związku z nabyciem autokarów Spółka na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. 2004 r. Nr 54. poz. 535, z poźn. zm.) - powoływanej dalej jako "u.p.t.u.", odliczyła w całości podatek VAT naliczony. Autokary zostały następnie wniesione przez Spółkę w formie wkładów niepieniężnych do spółek zależnych, przy czym:
a) Spółka wykazała aport autokarów jako czynność zwolnioną z podatku VAT (Spółka udokumentowała powyższą transakcję fakturami VAT);