Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 16 kwietnia 2010 r., sygn. VI SA/Wa 15/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Olga Żurawska-Matusiak Sędziowie Sędzia WSA Andrzej Czarnecki Sędzia WSA Andrzej Wieczorek (spr.) Protokolant Agnieszka Gajewiak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 kwietnia 2010 r. sprawy ze skargi S. P. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] listopada 2009 r. nr [...] w przedmiocie udzielenia patentu na wynalazek 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję z dnia [...] czerwca 2009 r.; 2. stwierdza, że uchylone decyzje nie podlegają wykonaniu; 3. zasądza od Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej na rzecz skarżącego S. P. kwotę 1000 (jeden tysiąc) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej - organ - decyzją z dnia [...] listopada 2009 r. nr [...] działając na podstawie art. 24, art. 26 oraz art. 245 ust. 1 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej - pwp - (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 ze zm.) po ponownym rozpatrzeniu sprawy zgłoszenia wynalazku pt. "Sprzęgło zintegrowane z wielostopniową przekładnią mechaniczną o stałym zazębieniu", zgłoszonego do ochrony, przez skarżącego S. P., na skutek wniosku skarżącego o ponowne rozpatrzenie sprawy decyzji organu z dnia [...] czerwca 2009 r. o odmowie udzielenia patentu na w/w wynalazek, utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.

Urząd Patentowy ustalił, że podaniem z dnia [...] sierpnia 2001 r. skarżący zgłosił w/w wynalazek do ochrony patentowej.

Zdaniem organu przedmiotowe zgłoszenie nie nadawało się do opatentowania. Jego zdaniem w ujawnionym rozwiązaniu, sprzęganie odpowiednich par kół zębatych odbywa się przez cierny układ sprzęgłowy zaproponowany przez wynalazcę. Organ wskazał, że w amerykańskim opisie patentowym [...] ujawniono rozwiązanie wielostopniowej przekładni mechanicznej o stałym zazębieniu, posiadającej dwa równoległe wałki (napędzający i napędzany), w której jeden z wałków ma koła o różnej liczbie zębów stale zazębione z kołami drugiego wałka a ponadto przekładnia posiada przesuwny mechanizm sprzęgłowy osadzony na osi podłużnej wałów przekładni. Natomiast w rozwiązaniu amerykańskim [...] ujawniono konstrukcję zbliżoną i rozwiązującą ten sam problem, mianowicie mechanizm zmiany przełożenia przekładni o podobnej budowie, w którym wykorzystano mechanizm sprzęgania wybranej pary kół przy pomocy przesuwnego zespołu sterującego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00