Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 8 kwietnia 2010 r., sygn. VII SA/Wa 2411/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bożena Więch - Baranowska (spr.), , Sędzia WSA Mirosława Kowalska, Sędzia WSA Małgorzata Miron, Protokolant Katarzyna Zychora, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 marca 2010 r. sprawy ze skargi A. Sp. z o.o. w K. na decyzję Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej skargę oddala

Uzasadnienie

Główny Inspektor Sanitarny decyzją znak [...] wydaną [...] na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 Kpa utrzymał w mocy decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Ł. nr [...] z [...] nakładającą na firmę [...] Fabryka Leków Sp. z o.o. z siedzibą w K. karę pieniężną z powodu nieprawidłowej reklamy radiowej i prasowej suplementu diety pn. "L." z uwagi na przypisywanie produktowi właściwości zapobiegania chorobom i ich leczenia.

W uzasadnieniu organ odwoławczy podał, że organ I instancji ustalił, iż od 22 maja 2009r.w rozgłośniach radiowych - radio "[...]" i "[...]" emitowana jest przez Spółkę reklama suplementu diety, pn. "[...].". Reklama tego produktu opiera się na reklamie porównawczej z popularnym lekiem w zestawieniu z "bezpiecznym rozwiązaniem na chorobę lokomocyjną" jakim jest suplement diety "[...]" i sugeruje poprzez sformułowanie "pomaga w dolegliwościach", że produkt zmniejsza bądź usuwa stany chorobowe. Tym samym dla konsumenta środek ten utożsamiany jest z produktem leczniczym, zaś sformułowanie "jest rozwiązaniem na chorobę lokomocyjną" wprost odnosi się do jednostki chorobowej klasyfikowanej jako [...] pod kodem [...]. Przypisywanie produktowi "[...]" właściwości leczniczych powoduje również porównanie suplementu diety do "popularnego środka na chorobę lokomocyjną" przez co sugeruje równoważność obu produktów co do sposobu działania. Różnica pomiędzy produktami polega na tym, że zgodnie z treścią ulotki i reklamy stosowanie produktu leczniczego wiąże się z wystąpieniem działań niepożądanych, natomiast stosowanie "[...]" jest bezpieczne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00