Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 7 kwietnia 2010 r., sygn. III SA/Wa 2343/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jerzy Płusa, Sędziowie Sędzia WSA Izabela Głowacka-Klimas (sprawozdawca), Sędzia WSA Jarosław Trelka, Protokolant Alicja Bogusz, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 kwietnia 2010 r. sprawy ze skargi I. Sp. z o.o. z siedzibą w W. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] listopada 2009 r. nr [...] w przedmiocie pozostawienia zarzutów w sprawie prowadzenia postępowania egzekucyjnego bez rozpatrzenia oddala skargę

Uzasadnienie

Z akt sprawy wynika, że Naczelnik Urzędu Skarbowego W., będący w sprawie organem egzekucyjnym oraz w początkowej fazie postępowania również wierzycielem, prowadzi na podstawie wystawionego przez siebie tytułu wykonawczego, z dnia [...] października 2003 r. nr [...] wobec spółki "I." sp. z o.o., postępowanie egzekucyjne z tytułu zaległości w podatku dochodowym od osób prawnych za 1999 r.

W celu jego realizacji Naczelnik Urzędu Skarbowego W. zastosował środek egzekucyjny w postaci zajęcia prawa majątkowego stanowiącego wierzytelność pieniężną u dłużnika zajętej wierzytelności innego niż pracodawca, organ rentowy lub bank. Zajęcia dokonano pismem z dnia [...] października 2003 r. nr [...] w "C." sp. z o.o. z siedzibą w W. Odpis powyższego zajęcia doręczono zobowiązanej spółce w dniu 5 listopada 2003 r. Z adnotacji w tytule wykonawczym wynika, iż w tym samym dniu został doręczony Spółce tytuł wykonawczy. Pismem z dnia 12 listopada 2003 r. "C." sp. z o.o. poinformowała organ egzekucyjny, iż nie jest dłużnikiem "I." sp. z o.o. Spółce nie przysługiwały żadne wierzytelności, które "C." mogłaby przekazać do organu egzekucyjnego.

Naczelnik Urzędu Skarbowego W. jako organ egzekucyjny, będący jednocześnie wierzycielem, na podstawie art. 164 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. Nr 229, poz. 1954, z późn. zm., dalej: "u.p.e.a.") oraz art. 109 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (Dz. U. 2001, Nr 124, poz. 1361, z późn. zm.), wystąpił z wnioskiem z dnia [...] grudnia 2003 r. nr [...] o wpis hipoteki przymusowej do Sądu Rejonowego w O. Na podstawie powyższego wniosku, w oparciu o tytuł wykonawczy nr [...], Sąd Rejonowy [...] Wydział Ksiąg Wieczystych w O. zawiadomieniem z dnia [...] marca 2004 r. nr [...]. dz. kw. [...] dokonał wpisu hipoteki przymusowej w księdze wieczystej nr KW nr [...] prowadzonej dla nieruchomości o powierzchni 1.83,67 ha dokonując zabezpieczenia należności podatkowych w kwocie 7.672.340 zł. wraz z kosztami egzekucyjnymi w kwocie 160.426,53 zł.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00