Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 15 kwietnia 2010 r., sygn. IV SA/Po 986/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Bożena Popowska Sędziowie WSA Maciej Dybowski (spr.) WSA Izabela Kucznerowicz Protokolant Sekr.sąd. Justyna Hołyńska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 kwietnia 2010 r. sprawy ze skargi J. S. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w W. z dnia (...) r. nr (...) w przedmiocie odmowy przyznania uprawnień kombatanckich oddala skargę /-/ I. Kucznerowicz /-/ B. Popowska /-/ M. Dybowski jh

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] lipca 2007 r. nr [...] (dalej decyzja z [...] lipca 2007 r.) Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (dalej: Kierownik Urzędu), na podstawie art. 2 pkt 6 ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (j.t. Dz. U. 42/02/371 ze zm., dalej ustawa) odmówił J. S. przyznania uprawnień kombatanckich z tytułu udziału w zbrojnym wystąpieniu o wolność i suwerenność Polski w Poznaniu w czerwcu 1956 r. (k. 32 akt administracyjnych).

Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ostateczną decyzją z [...] października 2007 r. nr [...] (dalej decyzja z [...] października 2007 r.) na podstawie art. 127 § 3 i art. 138 § 1 pkt 1 kpa i art. 2 pkt 6 ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (j.t. Dz. U. 42/02/371 ze zm.), utrzymał w mocy decyzję własną z dnia "[...] 09.2006 r. nr [...].

W uzasadnieniu Kierownik Urzędu wskazał, że decyzją z "[...].07.2007 r." odmówił Stronie przyznania uprawnień kombatanckich z wnioskowanego tytułu. We wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy wskazał, że pomagał w rozbrajaniu żołnierzy niemieckich w 1945 r. w [...], dostarczał żywność do obozu, brał czynny udział w wystąpieniach w czerwcu 1956 w Poznaniu, a podczas stanu wojennego działał w związku "Solidarność". Przesłanką obligatoryjną do uzyskania uprawnień na podstawie art. 2 pkt 6 ustawy, jest poniesienie uszczerbku na zdrowiu. Strona prócz swego oświadczenia nie przedstawiła żadnych dowodów świadczących o swym udziale w wydarzeniach poznańskiego czerwca 1956 r., ani w żaden sposób nie udokumentowała, by w związku z tą działalnością poniosła uszczerbek na zdrowiu. Zainteresowany nigdy nie twierdził, by zdarzenie takie - uszczerbek na zdrowiu - miało miejsce. W sprawie brak podstaw do zastosowania wobec Strony art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy. Strona nie dostarczyła pozytywnej rekomendacji właściwego stowarzyszenia. Ostatnim wydarzeniem historycznym, z którym ustawa wiąże uprawnienia to wystąpienie wolnościowe w grudniu 1970 r. na Wybrzeżu - nie ma zatem podstaw do przyznania uprawnień kombatanckich za działalność w ZZ "Solidarność" w stanie wojennym. Kierownik nie wyklucza, że Wnioskodawca dostarczał żywność osobom osadzonym w obozie i udzielał pomocy przy rozbrajaniu Niemców w 1945 r. Działanie takie zasługuje na społeczny szacunek, ale nie stanowi podstawy do przyznania uprawnień kombatanckich (k. 40-42 akt administracyjnych).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00