Orzeczenie
Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 15 kwietnia 2010 r., sygn. III SA/Po 64/10
Dnia 15 kwietnia 2010 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marzenna Kosewska Sędziowie WSA Mirella Ławniczak (spr.) WSA Szymon Widłak Protokolant: st. sekr. sąd. Damian Wojtkowiak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 kwietnia 2010 roku przy udziale sprawy ze skargi Z. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] listopada 2009r. nr [...] w przedmiocie ustalenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od spadków i darowizn oddala skargę /-/ Sz. Widłak /-/ M. Kosewska /-/ M. Ławniczak
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] listopada 2009 r. nr [...] Dyrektor Izby Skarbowej w [...] utrzymał w mocy decyzję Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego z dnia [...] maja 2009 r., którą organ podatkowy ustalił należny od Skarżącego Z. K. podatek od spadków i darowizn w kwocie 17.589 zł. Kwota podatku została ustalona przez organ podatkowy w oparciu o art. 7 ust. 1 w zw. z art. 9 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz.U. 2004 r., nr 142, poz. 1514 ze zm., dalej u.p.s.id.) w odniesieniu do spadku o wartości 319.522 zł nabytego przez skarżącego po zmarłej żonie - E. K.
W odwołaniu od decyzji Z. K. wniósł o uchylenie zaskarżonej decyzji i podniósł, iż treść art.4a ust.1 pkt 1 cyt. ustawy należy interpretować wyłącznie w ten sposób, iż termin miesięczny do zgłoszenia nabycia praw i rzeczy w drodze dziedziczenia biegnie od daty stwierdzenia prawomocności, w konkretnym przypadku Skarżącego od dnia 20 grudnia 2007 roku. Odwołujący się podkreślił, iż nie wiedział i wiedzieć nie mógł, nawet przy zachowaniu należytej ostrożności, iż nabył prawa i rzeczy w drodze dziedziczenia już w dniu 27 listopada 2007roku.Takiej wiedzy nie mógł mieć także Sąd wydający przedmiotowe postanowienie w sprawie, bowiem przy stwierdzeniu prawomocności musiał uwzględnić wszystkich uczestników postępowania.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right